aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bobry, kruki i wrony

11 lutego 2008
Mazowiecka Izba Rolnicza na wniosek rolników z województwa mazowieckiego będzie prowadzić  działania mające na celu  zmianę klasyfikacji następujących gatunków zwierząt: kruka, gawrona, wrony siwej oraz bobra z gatunków chronionych na zwierzynę łowną.

- Problem coraz większych szkód w rolnictwie i leśnictwie spowodowany jest tym, że naturalny zasięg bobra i wymienionych ptaków krukowatych w ostatnim okresie bardzo niebezpiecznie się zwiększa. Gatunki te dla utrzymania szybko wzrastającej populacji zajmują coraz to nowe siedliska. Jak wynika z obserwacji rolników kolonie lęgowe gawronów przekraczają nieraz tysiące gniazd. Równocześnie, w ocenie rolników, bardzo szybki wzrost populacji kruków, gawronów i wron stanowi poważne zagrożenie dla ptaków siewkowych oraz drobnej zwierzyny. Ponadto, w ocenie rolników tak wysoka liczebność krukowatych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa powszechnego – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej
Jak podkreśla prezes MIR   liczne kolonie krukowatych są powodem problemów sanitarnych na osiedlach i terenach zieleni. Ptaki te w większości należą do ptaków częściowo wędrujących. Z reguły są wszystkożerne. Pokarm zdobywają na terenach rolniczych i leśnych, na trawnikach, na terenach wzdłuż rzek, a także na wysypiskach śmieci.
     Mimo, że wpływ migracji dzikiego ptactwa na rozprzestrzenianie się wysokopatogennej formy ptasiej grypy nie jest dokładnie poznany, zdaniem członków MIR w świetle ostatnich wydarzeń związanych z pojawieniem się ognisk ptasiej grypy na terenie województwa mazowieckiego, w szukaniu źródeł zakażenia nie powinno się lekceważyć przynajmniej niektórych krukowatych. Podobna sytuacja, dotyczy problemów związanych z nadmierną populacją bobrów. Szkody wyrządzane w gospodarce rolnej i leśnej przez bobry są poważne, a w ocenie rolników wobec braku alternatywnego rozwiązania, sytuację może poprawić tylko redukcja pewnej liczby bobrów, np. poprzez odłowienie lub odstrzał, z określeniem okresów ochronnych.






POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę