aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Budownictwo zagrodowe Kujaw

5 stycznia 2016
W dniu 24 listopada 2012 r., o godz. 12.00, w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 we Włocławku odbędzie się promocja publikacji autorstwa Jana Święcha „CHŁOPSKIE BUDOWNICTWO ZAGRODOWE KUJAW W XIX WIEKU I PIERWSZEJ POŁOWIE XX W.”, Kraków 2012.  Wydawcą książki jest „Historia Jagiellonika” Towarzystwo Wydawnicze Instytutu Historii UJ.  
Chłopskie budownictwo było fenomenem ukształtowanym przez: warunki fizjograficzne, gospodarcze i społeczne, funkcje praktyczne oraz upodobania estetyczne ludności, połączone z twórczą pracą miejscowych cieśli.
Architektura ta miała znaczny wpływ na  tworzenie krajobrazu kulturowego poszczególnych regionów etnograficznych w Polsce. Monograficzne opracowanie poświęcone Kujawom, prezentuje dynamiczny obraz przeobrażeń budownictwa chłopskiego, regionu o szczególnej specyfice, wynikającej z trwającego ponad sto lat podziału pomiędzy państwa zaborcze Rosję i Prusy – informuje Beata Wąsik z MZK i D we Włocławku.

Jan Święch, prof. nadzw. w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor ponad stu dwudziestu publikacji (w tym pięciu książek) z zakresu budownictwa wiejskiego i muzealnictwa etnograficznego oraz kilkudziesięciu scenariuszy wystaw (w tym koncepcji i programu Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce). Przez wiele lat związany był zawodowo z Muzeum Etnograficznym w Toruniu, a w latach 1979-1997 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie od 1994 r. do 1997 r. pracował na stanowisku kierownika Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.



.




POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę