aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Burze, huragany i gradobicie nad polskimi polami i nie tylko

27 lipca 2015
W minioną niedzielę (tj. 19.07.2015 r.) od zachodu, przez niemal całą Polskę, przeszła wielka, czarna chmura, powodując duże zniszczenia. Na terenach dotkniętych burzami i huraganami trwa szacowanie strat. Według danych przekazanych przez premier Ewę Kopacz wynika, że największe straty żywioł spowodował w województwach mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim.

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), dwa dni po zdarzeniu, poinformowała, że do ubezpieczycieli zgłoszonych zostało łącznie około 12 tys. szkód. Do najczęstszych należały: uszkodzenia budynków wskutek silnego wiatru, zalanie mieszkań i domów wskutek deszczu, uszkodzenia samochodów oraz co mniej spektakularne a bardzo kosztowne - zniszczenia upraw. 

W samych uprawach, tyko w Concordii Ubezpieczenia odnotowanych zostało około 1300 zgłoszeń związanych z weekendowymi anomaliami pogodowymi.

– Niemal wszyscy nasi rzeczoznawcy rolni pracują już na polach. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolnicy mają pewność, że ich szkody zostaną zlikwidowane tak szybko i solidnie, jak to możliwe – mówi Bernard Mycielski zarządzający likwidacją szkód rolnych w Concordii Ubezpieczenia. I dodaje – Z naszych pierwszych obserwacji wynika, że do największych zniszczeń na polach doszło w rejonie Namysłowa, Środy Śląskiej oraz na pograniczu województwa kujawsko-pomorskiego, Mazur oraz Konina, Ciechanowa. Na niektórych polach straty sięgają nawet 100 proc.

Straty w uprawach są dotkliwe, ponieważ zarówno zboża, jak i rzepak znajdują się  w tym momencie w bardzo wrażliwej fazie rozwojowej. Opady gradu w połączeniu z porywistym wiatrem były tak silne, że w niektórych przypadkach ścinał kolby kukurydzy z łodyg.
Concordia Ubezpieczenia, jak zwykle w takich przypadkach, uruchomiła specjalne procedury, uwzględniające specyfikę pracy rolnika.
– W pierwszej kolejności nasi rzeczoznawcy pojawiają się na polach, na których liczy się czas…, tj. na polach wymagających już zbiorów rzepaku i zbóż. W dalszej kolejności będziemy szacować straty w kukurydzy i burakach. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały proces likwidacji szkód rolnych przebiegać będzie płynnie, nie powodując zastoju w działalności rolników – podsumowuje Bernard Mycielski.

POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę