OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Co z prywatyzacją Polskiego Cukru?

29 grudnia 2014
Gabriel Janowski przypomina o sobie w związku z prtywatyzacją Krajowej Spółki Cukrowej. Przypomina, że dnia 22 grudnia 1999 r. Sejm po licznych bojach przyjął uchwałę zobowiązującą rząd do utworzenia Spółki „Polski Cukier”.
- Był to początek wyboistej drogi prowadzącej do utworzenia Krajowej Spółki Cukrowej SA - informuje Gabriel Janowski. -  Przyjęcie stosownej ustawy w kwietniu 2001 r., i kolejne zmagania na rzecz realizacji ustawy ostatecznie doprowadziły w sierpniu 2002 r., do utworzenia KSC SA. Po kilku latach restrukturyzacji Spółka w ostatnich latach osiąga wysokie dochody. Dywidenda za rok 2011/2012 wyniosła ponad 500 mln złotych /80% Skarb Państwa/.
 Prywatyzacja Spółki rozpoczęta w 2011 r. zgodnie z ustawą z udziałem plantatorów i pracowników w kwietniu 2012 r., została wstrzymana, a ostatnie dwie propozycje z 2013 r. i 2014 r., praktycznie uniemożliwiają prywatyzację i stworzyły przestrzeń do przejęcia Spółki przez osoby nieuprawnione.
      Osobiście angażowałem się w jej powstanie, a także prywatyzację, co było od początku  moim zamiarem - dodaje Janowski.  - „Polski Cukier” może być wręcz modelowym przykładem, jeżeli powiedzie się ostatni etap skutecznej obrony polskiej własności.

Poniżej prezentujemy pisma wysłane przez Gabriela Janowskiego do parlamentarzystów i przedstawicieli związków zawodowych.








POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę