aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa - Cogeca apeluje

18 czerwca 2012
W    ramach przygotowań do  szczytu G20, w  którym udział wezmą  głowy państw i rządów, Copa-Cogeca apeluje  do przywódców apelując, by ci zobowiązali się  do  prowadzenia  polityki  krajowej,  która  pomoże  rolnikom  i  spółdzielniom  w  osiągnięciu zielonego wzrostu.  W ocenie Copa – Cogeca potrzebujemy rozwiązań, które pomogą  rolnikom  w  prowadzeniu  wydajnej  gospodarki  zasobami,  nie  ograniczając  ich rentowności lub zdolności produkcyjnej.

Jest   to  zdaniem szefów największych europejskich organizacji rolniczych niezmiernie  ważne,  ponieważ  ponad  miliard  osób  na  świecie  głoduje,  światowe zapotrzebowanie na żywność wzrasta, a zasoby znajdują się pod coraz większą presją.

- Istnieje tylko jedno rozwiązanie umożliwiające sprostanie tym wyzwaniom: zielony wzrost. My, rolnicy, nigdy nie koncentrujemy się jedynie na produkcji, ignorując wpływ naszych działań na zasoby naturalne lub środowisko.   Bioróżnorodność jest dla nas niezmiernie ważna. Należy jednak pamiętać, że światowe zapotrzebowanie na żywność wzrasta i nie możemy sobie pozwolić na czysto środowiskowe podejście do rolnictwa, nie zastanawiając się jak wpłynie ono na zdolność produkcyjną i bezpieczeństwo żywnościowe. Jest to jeszcze ważniejsze ze względu na obecne zagrożenia stojące przed globalną gospodarką – piszą w liście do przywódców przewodniczący Copa i Cogeca - Dlatego  też  apelujemy,  aby  przywódcy  uczestniczący  w  szczycie  G20 zobowiązali  się  do  prowadzenia  polityki  krajowej,  która  pomoże  rolnikom  w  osiągnięciu zielonego wzrostu.   Potrzebujemy rozwiązań, które wspomogą rolników w wydajnej gospodarce surowcami,  przyczynią   się  do  sekwestracji  dwutlenku  węgla  oraz  redukcji  emisji  gazów cieplarnianych,  nie  ograniczając  ani  opłacalności  produkcji  rolnej  ani  zdolności  produkcyjnej. Zarówno  kraje  rozwinięte,  zaawansowane  jak  i  gospodarki  wschodzące  powinny  zwiększyć  i przekierować swoje  wsparcie  dla  budowania  potencjału  na  kraje mniej  rozwinięte.    Potrzeba więcej funduszy na zwiększenie odporności tych krajów na skutki zmian klimatu oraz na ochronę środowiska,  bioróżnorodności  oraz  zasobów  naturalnych.  Należy  podpisać  międzynarodowe zobowiązania, które będą zgodne z zasadami z Rio z 1992 r. Równocześnie, należy skupić międzynarodowe wysiłki na zachęcaniu do zwiększenia  inwestycji w rolnictwo w dziedzinach takich  jak edukacja, budowanie potencjału w badaniach,  innowacji  i technologii, koncentrując się na pomocy rolnikom w osiągnięciu zielonego wzrostu.

Jak podkreśla  Copa – Cogeca zielony wzrost  jest  bowiem rozwiązaniem korzystnym dla każdego.   Jest  to jedyny  sposób  na  osiągnięcie  zarówno  bezpieczeństwa  żywnościowego  jak  i  stabilności środowiskowej,  równocześnie  przyczyniający  się do poprawy  sytuacji  gospodarczej  i  tworzenia miejsc pracy.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę