biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Cukier: oddadzą limity?

17 października 2007
Do końca stycznia koncerny cukrowe muszą się zdecydować czy przyjmą propozycje Komisji Europejskiej i w zamian za rekompensaty finansowe oddadzą Brukseli część swoich limitów produkcyjnych. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie, gdyż firmy twierdzą, że postawiono je pod ścianą i nie mają innego wyjścia.

Unijne rządy przyjęły propozycje Komisji Europejskiej polegającą na zwiększeniu rekompensat za „dobrowolną” rezygnację z produkcji. Stało się tak mimo protestów koncernów cukrowych, które wskazywały, że nowy system z dobrowolnością nie ma nic wspólnego, a bardziej przypomina „propozycje nie do odrzucenia”.

Krzysztof Kowa – prezes KSC – Te zachęty, które zostały stworzone przez politykę europejską polegają na tym, że producent tak naprawdę nie ma innego wyjścia jak zrezygnować z części limitów.

To efekt wprowadzenia tzw. inicjatywy plantatorskiej. Dzięki niej rolnicy będą mogli rezygnować z produkcji bez oglądania się na cukrownie. Z kolei cukrownie mogą przebić ofertę rolników. A to, że plantatorzy buraków chętnie sprzedadzą swoje limity jest więcej niż pewne.

Stanisław Barnaś – KZPBC: - Szacujemy, że będzie to w granicach 20%, że rolnicy złożą propozycję oddania kwoty.

Wnioski o przyznanie rekompensat finansowych za rezygnację z części upraw rolnicy będą mogli składać do Agencji Rynku Rolnego już 30 października. Związki plantatorów twierdzą, że zainteresowanie będzie ogromne.



POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę