OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Czarne Wesele w Klukach

3 grudnia 2015
Już po raz dwudziesty Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w województwie pomorskim organizuje w dniach 1,2 i 3 maja imprezę pod nazwą ,,Czarne Wesele nawiązująca do dawnej tradycji kopania w maju  torfu na wsi słowińskiej.

Maj bowiem  na wsi słowińskiej to był przede wszystkim czas kopania torfu, który w XIX wieku był podstawowym materiałem opałowym, służył do użyźniania gleb i nierzadko używany był jako podściółki dla zwierząt w pomieszczeniach inwentarskich. Kopanie torfu było wspólną pracą, przy której mieszkańcy wsi wzajemnie sobie pomagali, a każdy dzień tej pracy kończyli świątecznym posiłkiem i biesiadą u gospodarzy, dla których właśnie torf kopano. Cały okres kopania torfu, trwający około trzech tygodni, Słowińcy nazywali czarnym weselem (Schwarze Hochzeit).

       
       
       


- Czarne Wesele w Muzeum jest nawiązaniem do tej dawnej tradycji. Dlatego też 1, 2 i 3 maja na łączce opodal zagród prezentuje się prostą technikę wydobywania torfu, stosowaną w XIX w. na bagnistych terenach  położonych wokół jeziora Gardno i Łebsko. Tam mężczyźni, po ściągnięciu motyką darni i wierzchniej warstwy ziemi, nożem na długim drzewcu kroją ścianę torfu i odcinają z niej równe brązowoczarne kostki. Te, gdy wyschną na słońcu, przewiezione zostaną do zagród i poukładane pod Kopanie torfu jest motywem wiodącym Czarnego Wesela, ale ożywione w tym czasie zostają wszystkie ekspozycje. W chatach krytych trzciną i w obejściach zagród toczy się życie prawie jak przed stu laty. Kobiety piorą i maglują bieliznę, przędą nici na kołowrotku i tkają krajki na krosienkach. Na kuchennych piecach smażą wafle drożdżowe i gotują kartoflankę, a w kierzance  ubijają świeżutkie masło. Mężczyźni tymczasem naprawiają sieci rybackie, wyplatają kosze z wikliny i korzenia sosny, dłubią klumpy dla koni i kręcą konopne powrozy. Ręczną piłą traczną przecierają drewno do budowy domów - okapami – informuje Gabryela Włodarska- Koszutowska, kustosz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. - A po pracy, spacerze i wysiłku na muzealnych gości czeka chleb słowiński ze smalcem i żur, podane na świeżym powietrzu, smakować będą wyśmienicie. Dłużej pobiesiadować można przy punktach gastronomicznych, a obkupić się na kiermaszu rękodzieła, który jak co roku jest nieodłączną częścią Czarnego Wesela.
Poniżej prezentujemy fotoreportaż z poprzedniej edycji imprezy



POWIĄZANE

Na początku maja zaopatrzenie ukraińskich rolników w środki ochrony roślin przek...

INFORMACJE RZĄDOWE ORAZ PROJEKTY UCHWAŁ I USTAW ROZPATRYWANE NA POSIEDZENIACH PA...

W Ministerstwie Polityki Agrarnej pod przewodnictwem ministra Witalija Kovala od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę