biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Czego potrzebują młodzi rolnicy w Polsce ?

5 stycznia 2016
Na  zlecenie Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwietniu i maju  m na terenie Polski i innych krajów   unijnych przeprowadzono badanie  dotyczącego analizy potrzeb młodych rolników w kontekście projektowania programów wymiany.

Z badań tych wynika , że wśród przebadanych młodych rolników w Polsce potrzeby odnoszące się do pogłębiania wiedzy są mniejsze, niż wśród ogółu przebadanych młodych rolników w krajów Unii Europejskiej. Wyjątek stanowią potrzeby dotyczące pogłębiania wiedzy i umiejętności w zakresie ubiegania się o dofinansowanie/ fundusze/ kredyty.

Przebadani młodzi rolnicy w Polsce wydają się mniej zainteresowani dniami otwartymi, wycieczkami, wizytacjami innych gospodarstw; indywidualnymi radami albo doradztwem; szkoleniami, kursami z obszaru rolnictwa; uczestnictwem w warsztatach/ seminariach/ konferencjach; uczestnictwem w grupach studiujących/ szkoleniowych wraz z innymi rolnikami; oraz szkoleniami internetowymi (e-learning), jako narzędziami do pozyskania wiedzy i informacji, niż ogół przebadanych młodych rolników w krajów Unii Europejskiej. Są natomiast bardziej zainteresowani używaniem mediów społecznościowych jako źródłem wiedzy i informacji niż ogół przebadanych młodych rolników w krajach UE.

Z badan tych wynika , że młodzi rolnicy w Polsce korzystają rzadziej niż ogół przebadanych młodych rolników w krajach UE, ze wszystkich wymienionych powyżej źródeł informacji i wiedzy.
 
Znaczenie przypisane poszczególnym przeszkodom - przez młodych rolników w Polsce objętych badaniem - pokrywa się z oceną ogółu młodych rolników w innych krajach Unii Europejskiej. Większą niż u ogółu respondentów w krajach UE okazała się przeszkoda w postaci nieznajomości języków obcych.

Procent przebadanych młodych rolników w Polsce, którzy brali udział w programach wymiany albo, którzy zdają sobie sprawę z istnienia/posiadają wiedzę na temat tych programów wymiany jest niższy, niż wśród ogółu przebadanych rolników w krajach Unii 28 i Unii 15. Jest natomiast porównywalny do wyniku osiągniętego w nowych krajach członkowskich. Podobnie jak ogół przebadanych rolników w krajach Unii Europejskiej, Polscy młodzi rolnicy, którzy brali udział w programach wymiany chwalą sobie tego typu inicjatywy.
Młodzi rolnicy w Polsce postrzegają programy wymiany jako mniej użyteczne, niż ogół przebadanych młodych rolników  krajach Unii Europejskiej.
Kwestie, które przeszkadzają przebadanym młodym rolnikom w Polsce w uczestnictwie w programach wymiany pokrywają się z tymi, które pojawiły się w odpowiedziach ogółu przebadanych młodych rolników w krajach Unii Europejskiej, jednak brak czasu i wiedzy zdaje się mieć dla Polskich rolników większe znaczenie.

Chęć do wzięcia udziału w programach wymiany (we własnym kraju, międzynarodowej) wśród przebadanych młodych rolników w Polsce jest niższa, niż wśród ogółu przebadanych młodych rolników w pozostałych krajach Unii Europejskiej.
Obraz korzyści jakie można odnieść z udziału w programie wymiany wyłaniający się z odpowiedzi przebadanych młodych rolników w Polsce, jest bardziej optymistyczny niż obraz, który prezentują wyniki z ogółu krajów Unii Europejskiej. Natomiast przebadani rolnicy w Polsce częściej niż ogół przebadanych rolników w krajów Unii wskazywali, iż uczestnictwo w programie wymiany będzie aktywnością kosztowną.




POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę