aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Drożało zboże, taniało mięso i mleko

5 stycznia 2016
W pierwszym tygodniu grudnia drożało zboże, taniało zaś mięso wieprzowe, drobiowe oraz odtłuszczone mleko w proszku (OMP) - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.
Na rynku krajowym ograniczenie podaży ziarna przyczyniło się do wzrostu cen zbóż. Niewielką korektę cen skupu w dół odnotowano tylko w przypadku żyta konsumpcyjnego i owsa. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 03-09.12.2012 r. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 1032 zł/t, tj. o 2,1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o ponad 6 proc. wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie ziarno to było o 30 proc. droższe niż rok wcześniej.
Po trzytygodniowym wzroście, w dniach 03-09.12.2012 r. średnia cena skupu żyta konsumpcyjnego obniżyła się do 736 zł/t. Dalszy wzrost cen notowano natomiast w przypadku żyta paszowego. Cena żyta konsumpcyjnego była o 1,2 proc. niższa niż tydzień wcześniej, ale o 6 proc. wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku ziarno to było o 16 proc. tańsze.
Za jęczmień paszowy średnio w kraju uzyskiwano 889 zł/t, tj. o 2,1 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Cena ta była o blisko 4 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 19 proc. wyższa niż przed rokiem. Przeciętna cena skupu kukurydzy, w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrosła o 0,8 proc., do 907 zł/t. Ziarno to było o prawie 4 proc. droższe niż przed miesiącem i o 29 proc. droższe niż rok wcześniej.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 03-09.12.2012 r. żywiec wieprzowy w Polsce był skupowany przeciętnie po 5,40 zł/kg, o 2,7 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie za żywiec ten płacono o 6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 3 proc. mniej niż przed rokiem. W pierwszym tygodniu grudnia 2012 r. ceny skupu żywca wieprzowego w większości krajów UE były niższe niż tydzień wcześniej.
Ustabilizowały się ceny skupu żywca wołowego. Według danych ZSRIR MRiRW w analizowanym okresie zakłady mięsne w Polsce żywiec wołowy skupowały przeciętnie po 6,36 zł/kg, tj. po cenie zbliżonej do notowanej tydzień oraz dwa tygodnie wcześniej. Jednocześnie bydło w skupie było o 2 proc. droższe niż przed miesiącem i o 2 proc. droższe niż przed rokiem.
Kurczęta brojlery były skupowane po 3,65 zł/kg, o 2,3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Średnia cena skupu kurcząt była o 4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 2 proc. wyższa od notowanej przed rokiem. W dniach 03-09.12.2012 r. za indyki zakłady drobiarskie płaciły 5,50 zł/kg wobec 5,55 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednocześnie indyki były nieznacznie droższe (o 0,2 proc.) niż przed miesiącem, ale o 6 proc. tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Za odtłuszczone mleko w proszku w dniach 03-09.12.2012 r. średnio uzyskiwano 10,69 zł/kg. Jego cena była o 0,7 proc. niższa niż przed tygodniem, ale zbliżona do notowanej przed miesiącem. (...) W odniesieniu do notowań sprzed roku OMP było o 7 proc. droższe.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę