aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dzierżawcy nie chcieli tej ustawy

13 października 2011
Ponad 500 dzierżawców ziemi rolnej protestowało w środę 5. października w Warszawie przeciwko nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi.
- Ustawa pozwoli Agencji Nieruchomości Rolnych odebrać im 30% użytków - mówi Franciszek Nowak, prezes Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP. Prezydent jednak ustawę tę już podpisał.

Akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP rozpoczęła się o godz. 12 przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa, a zakończyła się w Kancelarii Prezydenta RP wręczeniem petycji adresowanej do Prezydenta RP z prośbą o merytoryczną analizę negatywnych skutków nowelizacji i jej zawetowanie. Wtedy była jeszcze na to szansa.

     
     


Protest miał na celu zwrócenie uwagi polityków, opinii publicznej oraz mediów na szkodliwe skutki wprowadzenia w życie nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, na mocy której Agencja Nieruchomości Rolnych będzie odbierała 30% areału dzierżawcom, nie dając żadnej gwarancji, że wyłączone grunty trafią do rodzinnych przedsiębiorstw celem powiększenia ich gospodarstw. W wyniku wyłączenia 30% gruntów poszkodowane będą w wielu przypadkach gospodarstwa z wielokierunkową produkcją: roślinną, zwierzęcą, produkcją pasz i mleka, a także gospodarstwa wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych, zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset osób - twierdzi Franciszek Nowak. - Odebranie 30% ziemi zmusi je do odpowiedniego zredukowania powiązanej z ziemią produkcji zwierzęcej i redukcji zatrudnienia oraz poważnie zakłóci ich funkcjonowanie, a wielu przypadkach może nawet doprowadzić do upadłości. Nowe przepisy przyznają ANR bezwarunkowe prawo wyboru wyłączanego areału, ale ustawowe wyłączenie adresowane będzie jedynie do ziemi rolnej. Dzierżawcy, którzy odmówią oddania ziemi, stracą prawa gwarantowane im we wcześniejszych umowach. Mówimy 3 razy NIE dla tej ustawy. NIE, ponieważ szkodzi dzierżawcom. NIE, bo szkodzi rolnikom. I NIE, gdyż szkodzi samorządom. Ustawa powinna służyć polskiemu rolnikowi, by stał się konkurencyjny na rynku europejskim, a nie politycznym rozgrywkom”.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, na początku tygodnia tę ustawę podpisał.
W art. 4 przepisów przejściowych powołanej ustawy przewidziano tryb umożliwiający zmianę obowiązującej umowy dzierżawy poprzez wyłączenie z przedmiotu dzierżawy 30% użytków rolnych będących jej przedmiotem - czytamy w oficjalnej informacji z Kancelarii Prezydenta RP. - Na podstawie powołanego przepisu Agencja została zobowiązana w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy do przedstawienia dzierżawcom propozycji dokonania zmian umów dzierżawy, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, w zakresie wyłączenia z przedmiotu dzierżawy 30% użytków rolnych będących w dzierżawie. Agencja Nieruchomości Rolnych wraz z zawiadomieniem przesyła projekt zmiany umowy dzierżawy określający działki ewidencyjne lub ich części, które proponuje wyłączyć z dzierżawy. Dzierżawca może w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania propozycji zmiany umowy dzierżawy, propozycję przyjąć lub ją odrzucić. W przypadku akceptacji przez dzierżawcę zaproponowanych zmian, zostanie dokonana zmiana umowy dzierżawy. Dzierżawcy przysługiwać będzie prawo pierwszeństwa do zakupu pozostałej części nieruchomości. Dzierżawca będzie miał ułatwioną możliwość zakupu gruntów w porównaniu do przepisów obecnych. W przypadku odrzucenia zaproponowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych zmian umowy dzierżawy oraz w przypadku niedokonania zmiany umowy dzierżawy z przyczyn leżących po stronie dzierżawcy, dzierżawca zostanie pozbawiony możliwości ewentualnego skorzystania z prawa pierwszeństwa w przypadku sprzedaży przez Agencję dzierżawionej przez niego nieruchomości oraz prawa pierwszeństwa przysługującego mu w przypadku gdy Agencja przeznaczy nieruchomość do dalszej dzierżawy (art. 4 ust. 11) po upływie okresu na jaki została zawarta umowa.

Dodatkowo ustawa wprowadza nowe określenie rolnika indywidualnego występujące w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Za rolnika indywidualnego będzie uważana osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkująca w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

Pozostaje jeszcze postawić pytanie: czy dzierżawcy dalej będą protestować, czy tez pogodzą się z - ich zdaniem - niekorzystną ustawą.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę