aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

E-gmina

27 października 2009
Darmowe rozmowy telefoniczne i dostęp do Internetu. Coraz więcej mieszkańców wsi może korzystać z takich usług. A wszystko dzięki unijnym dotacjom dla gmin.

Jeszcze dwa lata temu mieszkańcy gminy Przesmyki mogli tylko marzyć o dostępie do Internetu. Dziś korzystanie z darmowej sieci dzięki unijnemu wsparciu jest możliwe w każdym sołectwie.

Andrzej Skolimowski, wójt gminy Przesmyki: byliśmy zmuszeni sytuacją ponieważ ta gmina do 2006 roku nie posiadała w ogóle dostępu do Internetu. Mogliśmy tylko łączyć się za pomocą modemu.

Marek Rozbici, wieś Dąbrowa: moim zdaniem jak dla nas dla rolnictwa to jest duże, duże okno na świat.

Na początku z darmowego dostępu do sieci najchętniej korzystali najmłodsi mieszkańcy wsi. Teraz jest to podstawowe źródło informacji dla wszystkich.

Marek Rozbici, wieś Dąbrowa: pod względem różnych programów unijnych też mamy różne możliwości żeby doinformować się douczyć krótko mówiąc.

Dostęp do Internetu to duże ułatwienie także dla hodowców zwierząt. Zamawianie kolczyków, czy wprowadzanie zmian w rejestrach to tylko kilka kliknięć myszką.

A to już wieś Kamionek w gminie Gogolin. Tu dla wielu mieszkańców korzystanie z internetu jeszcze do niedawna było tylko marzeniem. Teraz we wsi są dwa przekaźniki a z Internetu można nawet korzystać w ogródku przed domem.

We wsi jeszcze nie wszyscy maja potrzebny sprzęt. Dlatego władze gminy, aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z internetu, ustawiły w wiejskiej świetlicy dwa komputery. Wieś Kamionek ma nawet już swoją stronę, z której dumny jest sołtys.

Budowę sieci rozpoczęto w ubiegłym roku. W Gogolinie zainstalowano siedem anten przekaźnikowych i dodatkowo po kilka w każdej wsi. Koszt instalacji wyniósł 125 tysięcy złotych.

Bogusław Leśkiewicz wiceburmistrz Gogolina: w małych miejscowościach, operatorom nie opłaca się rozwijać sieć kablową, która umożliwiałaby sięgnięcie do Internetu. Stąd trzeba było pomyśleć o innych rozwiązaniach.

Nad sprawnością całej sieci pieczę sprawuje gminny informatyk. Do końca roku użytkowników ma być kilka tysięcy, na razie jest kilkuset.

Zrealizowany w gminie projekt zakłada nie tylko darmowy dostęp do internetu, za który płacić będzie gmina, też darmową domenę w każdym sołectwie.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę