aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Energetyka słoneczna zagrożona

3 grudnia 2015
Komisja Europejska poinformowała 4 czerwca  o nałożeniu tymczasowych ceł w wysokości 11,8 proc. na wafle, ogniwa i moduły słoneczne pochodzące z Chin, począwszy od 6 czerwca br. Wysokość nałożonych ceł wzrośnie automatycznie do 47,6 proc. w ciągu najbliższych dwóch miesięcy jeżeli stronom nie uda się w tym czasie wynegocjować kompromisowego rozwiązania.
Sojusz na rzecz Przystępnej Energii Słonecznej AFASE z przykrością przyjmuje decyzję KE, która zignorowała stanowisko 18 z 27 państw członkowskich, opowiadających się przeciwko nałożeniu ceł w oparciu o dostępne informacje.

Choć tymczasowe cła zaproponowane ostatecznie przez KE na okres dwóch miesięcy są niższe od oczekiwanych, AFASE chciałoby podkreślić, że nałożenie jakichkolwiek ceł – bez względu na ich wysokość – stanowi ogromny cios dla europejskiej branży energetyki słonecznej.
Decyzja o nałożeniu ceł została podjęta pomimo zastrzeżeń i wątpliwości zgłaszanych przez setki europejskich firm, 15 stowarzyszeń energetyki fotowoltaicznej, stowarzyszenia branżowe, takie jak Federacja Przemysłu Niemieckiego, Niemiecka Federacja Handlu Hurtowego i Zagranicznego, World Wide Fund for Nature (WWF), a także przez wielu ekspertów. Wszystkie powyższe podmioty wypowiedziały się publicznie przeciwko nałożeniu ceł, twierdząc, że uderzą one nie tylko w europejską branżę energetyki słonecznej, ale i w całą europejską gospodarkę.
„Decyzja KE daje Unii oraz Chinom bardzo krótki czas na podjęcie negocjacji w celu znalezienia kompromisowego rozwiązania.

- Wzywamy obie strony, aby doszły do porozumienia w ciągu najbliższych dwóch miesięcy i znalazły takie rozwiązanie, które pozwoli uniknąć podwyżek cen oraz będzie uwzględniało interesy całej branży energetyki słonecznej w UE” – mówi Thorsten Preugschas, prezes niemieckiej firmy Soventix GmbH oraz przewodniczący AFASE - Musimy mieć jasność co do jednej rzeczy: przy aktualnym rozwój rynku nie ma miejsca dla wzrostu cen. Dlatego cła – nawet tak niskie, jak proponowane 11 proc. – położą kres większości projektów fotowoltaicznych w UE oraz narażą na niebezpieczeństwo cały łańcuch wartości branży energetyki słoneczne.

Wpływ ceł na branżę podkreślają nie tylko jej przedstawiciele. Również niezależny instytut ekonomiczny Prognos oszacował, że w ciągu następnych trzech lat wprowadzenie 20 proc. ceł antydumpingowych na importowane z Chin instalacje solarne zaskutkuje utratą 175 500 miejsc pracy oraz stratą w wysokości 18,4 mld euro wartości dodanej. Wiodący dostawca informacji o globalnych rynkach oraz gospodarce, firma konsultingowa IHS oszacowała natomiast, że cła w wysokości 45 proc. mogłyby zredukować sam rynek niemiecki o blisko 2 GW, co stanowi więcej niż 25 proc. mocy zainstalowanej w Niemczech w 2012.
Ponadto cła nie stanowią właściwej oraz efektywnej odpowiedzi na problemy firm z branży energetyki słonecznej, które mają dziś charakter strukturalny. Są to np. małe zakłady produkcyjne lub niekorzystne kontrakty na dostawy polisilikonów, co powoduje wzrost kosztów.
Co więcej, nałożenie ceł znajduje się w sprzeczności z unijną polityką ds. energii odnawialnej, która zakłada osiągnięcie ambitnych celów wynikających ze strategii „UE 2020”.
Organizacja AFASE zrzesza największych światowych producentów z branży energetyki słonecznej, którzy dążą do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest dostarczanie energii słonecznej w konkurencyjnych i przystępnych cenach. Od momentu założenia organizacja AFASE rozrosła się, zrzeszając obecnie ponad 600 firm. AFASE używa metod zbiorowej komunikacji w celu zwrócenia uwagi oraz przeciwdziałania ryzyku protekcjonizmu, jak również w celu promocji korzyści płynących z wolnego handlu produktami solarnymi. AFASE to stowarzyszenie zarejestrowane w Niemczech.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę