aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gospodarowanie ziemią rolniczą – konferencja naukowa

28 maja 2007
W czwartek, 24 maja br. w siedzibie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB w Warszawie, odbyła się konferencja naukowa, pt. „Gospodarowanie ziemią rolniczą”. Współorganizatorem konferencji, w której wzięło udział kilkudziesięciu specjalistów z dziedziny rynku rolnego i rolnictwa była Agencja Nieruchomości Rolnych.

Oceniając aktywność Agencji w kształtowaniu ustroju rolnego w Polsce, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Wacław Szarliński zwrócił uwagę na konieczność zmian przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które w większym stopniu umożliwiałyby ingerencję Agencji na rynku ziemi. „Ułatwianie dostępu do ziemi rolnikom indywidualnym jest szczególnie istotne obecnie, kiedy ziemia rolna staje się dobrem rzadkim, drogim i pożądanym. Tym bardziej, że obecna rola Agencji wykracza poza sferę polityki agrarnej i strukturalnej. Z mienia będącego w dyspozycji Agencji regulowane są również zobowiązania skarbu państwa” (tekst wystąpienia opublikowany w „Nowym Życiu Gospodarczym” - w załączeniu).
Z kolei prof. Andrzej Kowalski, Dyrektor IERiGŻ-PIB w swojej prezentacji skoncentrował się na racjonalnej gospodarce ziemią z jednoczesnym kształtowaniem przemian strukturalnych na wsi, prowadzących do efektywnego wzrostu produkcji rolnej. Jako główne przeszkody w realizacji tego zadania wskazał na ograniczone i ciągle zmniejszające się zasoby ziemi rolniczej, a także degradację środowiska.
Żywe reakcje wśród uczestników konferencji wzbudziło wystąpienie prof. Pawła Czechowskiego, który dokonał m.in. krótkiej analizy 15-letniej działalności Agencji Nieruchomości Rolnych w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych. Jak stwierdził „Dzięki działalności Agencji po raz pierwszy w Polsce pojawił się na wielką skalę rynek dzierżaw, a filozofia gospodarowania ziemią jaką z powodzeniem realizuje Agencja wytrzymała próbę czasu. Obecnie Agencja powinna otrzymać rzeczywiste instrumenty, które pozwolą jej na prowadzenie aktywnej polityki rolnej na rynku ziemi”.
Konferencja w całości była poświęcona problematyce kształtowania ustroju rolnego w Polsce, zmianom na rynku ziemi i w strukturze agrarnej polskiego rolnictwa, a także obrotowi ziemią w krajach UE.


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę