aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grupy producenckie

27 marca 2008
Opolszczyzna należy do regionów, gdzie powstało najwięcej grup producentów rolnych. Ale zorganizowani są tylko właściciele dużych gospodarstw produkujących zboża i rzepak. Teraz otwiera się szansa dla mniejszych producentów rolnych.

Są unijne pieniądze, które nie tylko pomogą na starcie ale pozwolą na rozwijanie działalności przez co najmniej pięć lat. Jednak aby z tego skorzystać musi dogadać się co najmniej pięciu gospodarzy.

Na Opolszczyźnie są już 22 grupy producentów rolnych. Kilka kolejnych złożyło wnioski o zarejestrowanie. Ale to wciąż za mało aby rolnicy mieli wpływ na rynek produktów rolnych i ich ceny. Urząd marszałkowski będzie przekonywał rolników, by tworzyli grupy i wykorzystywali unijne pieniądze.

Wiesław Kryniewski - Urząd Marszałkowski w Opolu: większość małych producentów rolnych dojrzeje do świadomości, że w pojedynkę nic nie znaczą i przyszedł czas na to, aby myśleć o organizowaniu się w grupy.

I rzeczywiście jest o co zabiegać. Już na starcie grupa może liczyć nawet na 100 tysięcy euro z unijnej kasy. Tylko w ubiegłym roku istniejące już grupy producentów otrzymały blisko dwa miliony złotych pomocy.

Antoni Konopka - dyrektor oddziału ARiMR w Opolu: jest to dla nich opłacalne, gdyż najwyższe wsparcie jakie grupa otrzymała, to jest prawie 350 tysięcy. Najniższe to jest około 40 tysięcy złotych.

Tymczasem w regionie, gdzie hoduje się ponad milion sztuk tuczników jest tylko jedna grupa hodowców trzody chlewnej. Założyło ją 150 rolników z gminy Biała. Mimo że ceny skupu od dwóch lat nie są opłacalne, to im udaje się wynegocjować wyższe niż te oferowane niezorganizowanym gospodarzom.

Jan Kozak – prezes Gminnej Spółdzielni w Strzelinie: wiemy, że jest łatwiej, powieniaż można sobie artykuły, produkty do produkcji rolnej przechować, wspólnie mieć niższe ceny zakupu a większe ceny sprzedaży.

Herbert Czaja - prezes Izby Rolniczej w Opolu: potrzebny jest na wsi lider a bez tego lidera widać jasno i dobitnie, że te grupy troszeczkę kuleją.

Wszystko wskazuje na to, że rolnicy nie będą mieli innego wyjścia jak organizować się w grupy. Tylko wówczas będą partnerami dla przetwórców, którzy liczą na duże partie produktów rolnych.

POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę