OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Ile naprawdę kosztowałoby nas euro?

5 stycznia 2016
Polacy nie chcą euro - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej". 62,5 procent ankietowanych było przeciwko przyjęciu unijnej waluty, a za - 29,7 procent.

Jędrzej Bielecki zauważa, komentując wyniki sondażu, że "przekonanie Polaków do zmiany zdania będzie trudne, bo akcesja do unii walutowej w perspektywie 4-5 lat kosztowałaby nas naprawdę dużo".

Przystępując do strefy euro, musielibyśmy zainwestować w pomoc dla potencjalnych unijnych bankrutów sumę wartą 1/3 funduszy strukturalnych, jakie otrzymamy z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Wymusza to nowa architektura instytucjonalna strefy, w tym działający Europejski Mechanizm Stabilności. Do tego dochodzi konieczność solidarnego zrzucania się na zagrożone banki, tak jak w przypadku Hiszpanii. Polska z euro musiałaby przeznaczyć na walkę z kryzysem zadłużenia ok. 3,5 procent kapitału Mechanizmu Stabilności, czyli 2,8 miliarda euro, oraz gwarantować do 24,3 miliarda euro pożyczek, jakie maksymalnie może udzielić fundusz.

- Za kilka lat EMS będzie mechanizmem ubezpieczeniowym, który Polsce się przyda. Ale przystępując dziś do strefy, musielibyście dopłacać - powiedział dyrektor brukselskiego Centrum Europejskich Analiz Politycznych CEPS Daniel Gros.
Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".



POWIĄZANE

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego ...

Sztuczna inteligencja (AI). Mamy przyjemność przedstawić Państwu rozmowę z ekspe...

Jak informuje ARiMR, indywidualni pszczelarze i zrzeszające ich organizacje już ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę