Innowacje w Polsce: nasze firmy wypadły z rankingów

5 stycznia 2016
Wśród 1500 firm na świecie, które inwestują najwięcej w badania i rozwój, nie ma ani jednej z Polski. Jest gorzej, niż myśleliśmy, bo pierwotnie Komisja Europejska podała, że w gronie tym znajdują się 4 przedsiębiorstwa z naszego kraju.

Komisja Europejska opublikowała 6 grudnia 2012 roku doroczny raport EU Industrial R&D Investment Scoreboard dotyczący inwestycji w badania i rozwój (R&D - research and development) w przemyśle, który obejmuje 1500 największych światowych inwestorów w tej dziedzinie. Wśród przedsiębiorstwo ujętych w rankingu aż 405 ma siedzibę na terenie Unii Europejskiej.

Początkowo Komisja podała w informacji prasowej, że w gronie 405 przedsiębiorstw znajdują się 4 polskie firmy, jednak Forsal.pl dowiedział się, że była to pomyłka.

„Z przykrością muszę potwierdzić, że popełniliśmy błąd w naszej informacji. W rankingu 1500 firm inwestujących najwięcej w badania i rozwój nie ma ani jednej z Polski” – poinformował Forsal.pl Hector Hernandez z Instytutu Perspektywicznych Studiów Technologicznych (IPTS) w Sewilli, który przygotował raport.

Instytut należy do Wspólnego Centrum Badawczego - Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej i działa jako centrum informacji w zakresie nauki i techniki dla Unii.

W aktualnym rankingu Investment Scoreboard najbardziej martwi dramatyczne pogorszenie pozycji polskich firm. Jeszcze w 2011 roku w mniejszym gronie 1000 innowatorów znalazło się 7 przedsiębiorstw z Polski, z których najwyżej - na 463. miejscu – uplasował się Comarch. W 2010 było to 5 firm, a w 2009 – 6 (w obu przypadkach z BRE Bankiem na czele). Warto przy tym zaznaczyć, że raport jest sporządzany na podstawie ostatnich dostępnych danych: najnowszy obejmuje działalność firm w całym 2011 roku.

Informacja o inwestycjach w badania i rozwój wpisuje się w ostatni cykl publikacji – zarówno firm prywatnych jak i instytucji publicznych – które plasują Polskę na szarym końcu w tej dziedzinie. Na początku stycznia Eurostat podał, że w rankingu aktywności innowacyjnej między 2008 a 2010 rokiem polskie firmy były lepsze tylko od bułgarskich. Natomiast opublikowany w drugiej połowie stycznia raport General Electric wskazał, że wciąż ciągniemy się w światowym ogonie innowacyjności, a polscy przedsiębiorcy muszą na co dzień zmagać się z uciążliwymi przeszkodami.

Ranking obejmuje 1500 czołowych przedsiębiorstw, które odpowiadają za prawie 90 proc. światowych wydatków w dziedzinie badań i rozwoju.

Pierwsza pięćdziesiątka obejmuje 15 firm z UE, 18 z USA i 12 z Japonii. Japoński producent samochodów Toyota znajduje się na szczycie rankingu, a Volkswagen, najwyżej oceniana firma z UE, zajmuje trzecie miejsce (inwestycje o wartości 7,2 mld euro).

Z 1500 przebadanych firm 503 mają siedzibę w USA, 405 w UE, 296 w Japonii i 296 w innych państwach, głównie w Szwajcarii, Korei Południowej, Chinach i Indiach. Spośród krajów UE większość pochodzi z Niemiec - 108 firm, kolejne z Wielkiej Brytanii - 81, z Francji - 58, a ponad 20 ze Szwecji, Holandii, Włoch oraz Danii. Każde państwo występujące w zestawieniu zainwestowało w 2011 roku co najmniej 35 mln euro w badania i rozwój.

POWIĄZANE

Polskie Towarzystwo Zootechniczne zapraszamy do udziału w LXXXVI Jubileuszowym Z...

Znamy już 31 zwycięskich szkół wspólnej akcji Procter & Gamble, Polskiej Fundacj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę