aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Innowacje w Polsce: nasze firmy wypadły z rankingów

5 stycznia 2016
Wśród 1500 firm na świecie, które inwestują najwięcej w badania i rozwój, nie ma ani jednej z Polski. Jest gorzej, niż myśleliśmy, bo pierwotnie Komisja Europejska podała, że w gronie tym znajdują się 4 przedsiębiorstwa z naszego kraju.

Komisja Europejska opublikowała 6 grudnia 2012 roku doroczny raport EU Industrial R&D Investment Scoreboard dotyczący inwestycji w badania i rozwój (R&D - research and development) w przemyśle, który obejmuje 1500 największych światowych inwestorów w tej dziedzinie. Wśród przedsiębiorstwo ujętych w rankingu aż 405 ma siedzibę na terenie Unii Europejskiej.

Początkowo Komisja podała w informacji prasowej, że w gronie 405 przedsiębiorstw znajdują się 4 polskie firmy, jednak Forsal.pl dowiedział się, że była to pomyłka.

„Z przykrością muszę potwierdzić, że popełniliśmy błąd w naszej informacji. W rankingu 1500 firm inwestujących najwięcej w badania i rozwój nie ma ani jednej z Polski” – poinformował Forsal.pl Hector Hernandez z Instytutu Perspektywicznych Studiów Technologicznych (IPTS) w Sewilli, który przygotował raport.

Instytut należy do Wspólnego Centrum Badawczego - Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej i działa jako centrum informacji w zakresie nauki i techniki dla Unii.

W aktualnym rankingu Investment Scoreboard najbardziej martwi dramatyczne pogorszenie pozycji polskich firm. Jeszcze w 2011 roku w mniejszym gronie 1000 innowatorów znalazło się 7 przedsiębiorstw z Polski, z których najwyżej - na 463. miejscu – uplasował się Comarch. W 2010 było to 5 firm, a w 2009 – 6 (w obu przypadkach z BRE Bankiem na czele). Warto przy tym zaznaczyć, że raport jest sporządzany na podstawie ostatnich dostępnych danych: najnowszy obejmuje działalność firm w całym 2011 roku.

Informacja o inwestycjach w badania i rozwój wpisuje się w ostatni cykl publikacji – zarówno firm prywatnych jak i instytucji publicznych – które plasują Polskę na szarym końcu w tej dziedzinie. Na początku stycznia Eurostat podał, że w rankingu aktywności innowacyjnej między 2008 a 2010 rokiem polskie firmy były lepsze tylko od bułgarskich. Natomiast opublikowany w drugiej połowie stycznia raport General Electric wskazał, że wciąż ciągniemy się w światowym ogonie innowacyjności, a polscy przedsiębiorcy muszą na co dzień zmagać się z uciążliwymi przeszkodami.

Ranking obejmuje 1500 czołowych przedsiębiorstw, które odpowiadają za prawie 90 proc. światowych wydatków w dziedzinie badań i rozwoju.

Pierwsza pięćdziesiątka obejmuje 15 firm z UE, 18 z USA i 12 z Japonii. Japoński producent samochodów Toyota znajduje się na szczycie rankingu, a Volkswagen, najwyżej oceniana firma z UE, zajmuje trzecie miejsce (inwestycje o wartości 7,2 mld euro).

Z 1500 przebadanych firm 503 mają siedzibę w USA, 405 w UE, 296 w Japonii i 296 w innych państwach, głównie w Szwajcarii, Korei Południowej, Chinach i Indiach. Spośród krajów UE większość pochodzi z Niemiec - 108 firm, kolejne z Wielkiej Brytanii - 81, z Francji - 58, a ponad 20 ze Szwecji, Holandii, Włoch oraz Danii. Każde państwo występujące w zestawieniu zainwestowało w 2011 roku co najmniej 35 mln euro w badania i rozwój.

POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę