aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jeden PROW tysiące powodów

16 października 2007
Modernizujemy gospodarstwa rolne i przemysł rolno-spożywczy; tworzymy nowe miejsca pracy; poprawiamy jakość życia; działamy prośrodowiskowo; wspieramy lokalne strategie rozwoju. Polsce potrzebny jest program wspierający takie przedsięwzięcia – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Czym jest PROW?

PROW to szeroka paleta działań, która skupia się na rozwoju obszarów wiejskich - na poprawie konkurencyjności sektora rolnego, zapewnianiu równowagi pomiędzy rentownością gospodarstw rolnych, ochroną środowiska i społecznym wymiarem postępu na terenach wiejskich. To oddziaływanie na rolnictwo w taki sposób, aby uwydatnić walory środowiskowe i krajobrazowe terenów wiejskich. To również środki na tworzenie nowych miejsc pracy, poprawę jakości życia i organizowanie lokalnych grup działania opierających na partnerstwie społeczności lokalnych, organizacji branżowych i samorządów przy urzeczywistnianiu inicjatyw służących szeroko pojętemu rozwojowi.

Szkolenia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji wypełniając §13 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zorganizują szereg szkoleń, które przybliżą założenia całego programu oraz działania „inwestycyjne”, które ARiMR wdroży w życie jeszcze w tym roku. Na poziomie krajowym za koordynację i nadzór nad realizacją działań komunikacyjnych odpowiada Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej Programem. ARiMR wraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie rozpoczęły 15 października br. cykl szkoleń dla doradców ODR – ów i rolników. Od 22 października do 5 listopada w powiatach i gminach zostaną przeprowadzone szkolenia informujące rolników, jak mogą skorzystać z środków finansowych działań „inwestycyjnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie CDR w Brwinowie, ODR-y i ARiMR przeprowadzą setki szkoleń. Zachęcamy także mieszkańców miasteczek i miast do udziału w tych szkoleniach.

Kampania informacyjna o PROW

Agencja rozpoczyna kampanię informacyjną o PROW 2007-2013 pod hasłem „jeden PROW, tysiące powodów”. Kampania jest skierowana nie tylko do rolników, ale także innych grup społecznych i zawodowych, które dzięki finansowaniu różnych przedsięwzięć na terenach wiejskich będą czerpały korzyści z realizacji tego Programu. Wspólna Polityka Rolna UE odchodzi od bezpośredniego finansowania mechanizmów rynkowych, a skupia się na wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich. WPR i programy realizowane w latach 2007-2013 zostały nastawione na zaspokojenie rosnących potrzeb ogółu społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa żywności i jakości żywności, rozróżniania produktów, dobrostanu zwierząt, jakości środowiska oraz ochrony przyrody i krajobrazu. Taka polityka ma zapewnić zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. W krajach UE ponad połowa ludności mieszka na terenach wiejskich, które zajmują 90% terytorium Unii Europejskiej.

Potrzeby oraz oczekiwania konsumentów i podatników są dziś inne niż przed laty, kiedy powstawała Wspólna Polityka Rolna. Warto nadmienić, że 91% społeczeństwa UE uważa, że najważniejszym zadaniem WPR jest zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności, a 89% wymienia ochronę środowiska na drugim miejscu w grupie spraw zaliczanych do kluczowych. PROW łączy ze sobą wiele instrumentów pomocowych, które będą wpływały na postęp w obu tych kluczowych sprawach.

Rolnicy pracują na rzecz nas wszystkich

Rolnictwo jest pierwszym ogniwem w łańcuchu produkcji żywności. Część produktów rolnicy przetwarzają w swoich gospodarstwach. Częściej jednak swoje produkty sprzedają innym firmom, którzy wytwarzają żywność kupowaną w sklepach przez konsumentów. Ale to rolnicy m.in. poprzez system identyfikacji bydła opasowego, przez przestrzeganie zasad „Dobrej Praktyki Rolniczej” wpływają na to, że możemy kupować bezpieczną dla naszego zdrowia żywność. Troska o bezpieczeństwo żywności zaczyna się w gospodarstwie, dlatego środki kierowane na wspieranie rozwoju i postępu w gospodarstwach rolnych służą całemu społeczeństwu.    

Więcej zrozumienia z korzyścią dla wszystkich

Rolnictwo i środowisko są ze sobą nierozerwalnie powiązane. To rolnicy utrzymując na odpowiednim poziomie stan gruntów rolnych i użytków zielonych oraz spełniając normy związane z „zachowaniem dobrej kultury rolnej”, dbają o środowisko, w którym żyjemy. Rolnicy poprzez choćby wymóg wykaszania łąk i utrzymywania w dobrej kulturze trwałych użytków zielonych oraz pozostawiając zagajniki na śródpolnych enklawach „walczą o świeże powietrze” dla miast. Rolnictwo wpływa też na jakość wód powierzchniowych i gruntowych, przez właściwe składowanie nawozów naturalnych na nieprzepuszczalnych płytach i w zamkniętych zbiornikach. Korzystnie na środowisko wpływa też zalesianie gruntów. PROW to także odnowa wsi, segregacja odpadów, poprawa gospodarki wodno – ściekowej, wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

Inicjatywy lokalne

Nowy program dla wsi to również postęp technologiczny dla wsi i wyrównywanie zapóźnień edukacyjnych i informacyjnych. Inicjatywa Leader to z kolei aktywizacja społeczności wiejskich m.in. poprzez włączenie ludności z tych terenów do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw społecznych – to opracowywanie przez społeczność lokalnych strategii rozwoju, innowacyjnych projektów łączących zasoby, wiedzę i umiejętności przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego. Przedstawiciele tych sektorów tworząc tzw. lokalną grupę działania, wybierać będą projekty, których realizacja przyczyni się do osiągnięcia celów wytyczonych we wspólnie opracowanej strategii. Projekty te wprowadzane będą najczęściej na obszarze kilku gmin. Budowa lokalnych strategii niesie ze sobą szereg korzyści, wśród których najważniejsze, to lepsze wykorzystanie miejscowych posiadanych zasobów oraz dostosowanie kierunków działania do potrzeb podmiotów funkcjonujących na danym terenie. Ponadto podejście lokalne przyczyni się do większego zaangażowania społeczności wiejskich na rzecz rozwoju zamieszkiwanych przez nie terenów. Leader, poprzez swój wielosektorowy charakter, rozwija współpracę między mieszkańcami na poziomie lokalnym, służącą przyspieszeniu rozwoju obszarów wiejskich i poprawie warunków życia zamieszkującej tam ludności, a to przyczyni się do większego zainteresowania tymi terenami całego społeczeństwa.

POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę