aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jest o co walczyć

29 września 2006

Dolnośląscy rolnicy coraz częściej wracają do przedwojennych tradycji i zakładają winnice. Okazuje się, że w tym najcieplejszym regionie w kraju niektóre odmiany winogron owocują równie dobrze, jak w krajach śródziemnomorskich. Problemem są tylko obciążenia podatkowe.

Od trzech lat podwrocławska Miękinia, podobnie jak przed wojną, słynie z uprawy winorośli. Jest szansa, że wkrótce będzie też znana z produkcji wina.

Aby rozpocząć produkcję wina na sprzedaż, musi jeszcze być zaakceptowany proces technologiczny. Dziś dzięki ustawie winiarskiej producenci wina z własnych upraw nie muszą mieć specjalnych pozwoleń.

Niestety z powodu różnych obciążeń, jak na przykład konieczności posiadania składu celnego i opłacania akcyzy, winiarstwo w Polsce nie może się rozwinąć. Winiarnia w Miękini ma już od roku gotową linię do produkcji wina, ale właściciele winnicy nie sprzedali jednak jeszcze ani jednej butelki. A chętnych do degustacji nie brakuje.

Póki co właściciele winnic zarabiają na sadzonkach, bo coraz więcej mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny zakłada przydomowe winnice. Tak, jak tu w leżącej między Opolem a Prószkowem wsi Winów, gdzie winogrona uprawia się od kilkuset lat.

Po wejściu do Wspólnoty pojawiły się unijne programy wsparcia dla regionów winiarskich. A jest o co walczyć. W przeciwieństwie do innych krajów Unii w Polsce do 2010 roku nie obowiązuje zakaz tworzenia nowych winnic. A kwota produkcyjna 25 tysięcy hektolitrów rocznie – nie jest wykorzystana.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę