aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kabanosowa wygrana?

5 stycznia 2016
Urzędnicy coraz śmielej mówią o wygranej, a przedsiębiorcy zacierają ręce. Problemy z zarejestrowaniem kabanosów w unijnym systemie, najprawdopodobniej wkrótce zakończy się dla nas pomyślnie. Co to oznacza dla właścicieli zakładów mięsnych, które zdecydują się na ich produkcję? Krótko mówiąc zyski, bo produkty z unijnym logo choć droższe sprzedają się lepiej o tych nie oznakowanych.

O problemach z rejestracją wędlin informowaliśmy na początku lipca. Wówczas polski wniosek o wpisanie na unijną listę produktów prawnie chronionych: kiełbasy myśliwskiej, jałowcowej i polskich kabanosów zablokowały Austria, Czechy i Niemcy. Do wycofania sprzeciwu namówiliśmy dwa kraje. Argumenty nie trafiały jednak do strony niemieckiej, która zapowiedziała protest do końca. Spór rozwiąże teraz Bruksela, która najprawdopodobniej zakończy go na naszą korzyść.

Dariusz Goszczyński-ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi „Takie spory dla Komisji Europejskiej to nic nowego. To jest element normalnych procedur rejestracyjnych i nie należy się tym aż tak mocno ekscytować”.

Ale tak zwany „bój o kabanosy” to nie tylko starania o zarejestrowanie kolejnego polskiego produktu, ale przede wszystkim otwarcie sobie drogi do wielomilionowych unijnych dotacji na promocję. Nic w tym dziwnego, że na pozytywnej decyzji Brukseli, najbardziej zależy właścicielom zakładów mięsnych, którzy uzyskają prawo do wytwarzania wędlin z unijnym logo. Gwarantem jakości.

Witold Choiński-Izba Gospodarcza „Polskie Mięso” „To także walka o dobro narodowe. Kiedyś Niemcy próbowali robić kiełbasę krakowską z domieszką soi…”

Do tej pory na unijnej liście, znajduje się 18 polskich produktów. To niewiele w porównaniu do długości Wspólnotowej listy, która liczy już około 900-set pozycji. Najczęściej znajdują się na niej produkty włoskie, francuskie i niemieckie. My, ze swoimi kilkunastoma, jesteśmy daleko w tyle, za to głośno o nas jako o najbardziej aktywnym krajem. Wśród nowoprzyjętych członków Wspólnoty, Polska złożyła najwięcej wniosków z prośbą o rejestrację.


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę