aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE zgodziła się na przesunięcia kwot produkcji mleka

16 października 2006

Komitet Zarządzający ds. Mleka Komisji Europejskiej wyraził w czwartek zgodę na przesunięcie 87 tys. ton mleka z kwoty bezpośredniej na kwotę hurtową - poinformował w czwartek PAP wiceminister rolnictwa Andrzej Babuchowski. Oznacza to, że mniejsze będą kary za nadprodukcję mleka.

"Jest to (zgoda KE) zgodne z naszymi oczekiwaniami" - powiedział Babuchowski. Dodał, że zgoda Komitetu i jej publikacja jeszcze w tym miesiącu pozwoli na zmianę decyzji Agencji Rynku Rolnego o wysokości kar płaconych za nadprodukcję mleka (zgodnie z polskim prawem kary muszą być zapłacone do końca października).

Kara dla rolników, którzy wyprodukowali mleko ponad przyznany limit, zostanie zmniejszona z 56 do 39 groszy za litr.

Komisja Europejska poinformowała 3 października br., że Polska zapłaci co najmniej 64,4 mln euro kary za nadprodukcję mleka w minionym roku kwotowym 2005/2006. Ze statystyki KE wynika, że nadprodukcja mleka w Polsce wyniosła prawie 296 tys. ton. O tyle (3,4 proc.) polscy rolnicy przekroczyli przyznane im limity kwotowe. Grozi za to kara w wysokości 91,4 mln euro.

Polska mogła jednak poprosić o przeniesienie niewykorzystanych limitów produkcji z tzw. dostaw bezpośrednich (wykorzystywanych bądź sprzedawanych przez samych rolników) na dostawy hurtowe (skupowane przez mleczarnie). Polscy dostawcy mleka, którzy dostarczają mleko i jego przetwory bezpośrednio na rynek, nie wykorzystali swoich limitów produkcji. Na papierze zmniejszy to nadprodukcję o maksymalnie 87 tys. ton.

Dzięki temu kara będzie mniejsza o 27 mln euro i wyniesie 64,4 mln euro.

W ubiegłym tygodniu wiceminister rolnictwa Marek Zagórski mówił, że najważniejsze jest, by KE zdążyła z opublikowaniem rozporządzenia przed końcem października. Dopiero ten akt prawny będzie podstawą do wydania decyzji przez ARR o zmianie wysokości kar za nadprodukcję mleka dla poszczególnych rolników.

Opłata za przekroczenie limitu produkcji płacona jest przez rolników w firmie skupującej mleko. Mleczarnie do końca października muszą się rozliczyć z ARR. Agencja z kolei zobowiązana jest do wniesienia opłaty do Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Komisja nie zgadza się, by ciężar kar brały na siebie kraje członkowskie (unijny Trybunał Sprawiedliwości zabronił tego kiedyś Włochom).

Kary za nadprodukcję, które w tym roku sięgną w UE w sumie około 350 mln euro, zostaną w budżecie unijnej polityki rolnej. W sumie swoje kwoty przekroczyło 9 krajów, a nadwyżka wynosi ogółem 1 mln 217 tys. ton. Najwięcej, 189 mln euro, zapłacą tradycyjnie Włochy, które przekroczyły swoją kwotę o blisko 6 proc.

Choć co roku jesienią KE ogłasza wielomilionowe kary za przekroczenie kwot produkcji mleka w UE (w zeszłym roku 355 mln euro), to wciąż broni panującego w Unii systemu.

"Kwoty są zbilansowane tak, by zapewnić równowagę pomiędzy podażą a popytem na rynku, przy jednoczesnym odpowiednio wysokim zabezpieczeniu dochodów rolników" - powiedział odpowiadający za rolnictwo rzecznik KE, Michael Mann.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę