aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Klient wiejski coraz atrakcyjniejszy dla banków

9 grudnia 2005
Finansowanie rolnictwa i terenów wiejskich jest coraz bardziej atrakcyjne dla sektora bankowego i już widać konkurencję między bankami w pozyskiwaniu klientów ze wsi - uważa prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

O finansowaniu obszarów wiejskich ze środków Unii Europejskiej, ale także przy pomocy różnego rodzaju kredytów dyskutowano w środę w Warszawie podczas I Forum ZBP "Banki a rozwój obszarów wiejskich".

Zdaniem Pietraszkiewicza, tereny wiejskie pod wieloma względami stają się coraz bardziej atrakcyjne dla banków. Tradycyjnym partnerem wsi są banki spółdzielcze, które na tych terenach działają od lat i ich siedziby znajdują się bliżej klientów.

Najbardziej zaangażowane w finansowaniu obszarów wiejskich są banki spółdzielcze - Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), Mazowiecki Bank Regionalny (MBR), Gospodarczy Banki Wielkopolski - Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB) oraz Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Banki te udzielają 80-90 proc. kredytów dla wsi. Banki spółdzielcze mają 3 tys. placówek, charakteryzują się tym, że są polskie i są blisko klienta –  podkreślił wiceprezes SGB Jerzy Różyński.

Jak poinformowała wiceprezes MBR Danuta Kowalczyk, wszystkie trzy zrzeszania banków spółdzielczych współpracują z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie przepływu środków unijnych. Głównie przez banki spółdzielcze przepływają pieniądze przeznaczone na dopłaty bezpośrednie, jak i środki przeznaczone na inwestycje w rolnictwie w ramach unijnych programów.

Kowalczyk zaznaczyła, że dzięki przedakcesyjnemu programowi SAPARD banki mogły w sposób praktyczny przygotować się do oferowania klientom unijnych programów. Dodała, że obecnie banki często proponują rolnikom tzw. finansowanie pomostowe, tj. finansują inwestycje poprzez kredyt. (Rolnik najpierw musi wydać środki, by potem uzyskać zwrot pieniędzy z Unii).

Według prezesa ZBP, klient na wsi jest atrakcyjny także dla dużych banków komercyjnych, gdyż często realizuje projekty, które przekraczają możliwości banku spółdzielczego.

Podstawowy problem to zdefiniowanie wieloletnich strategii rozwoju obszarów wiejskich, związane z planowaniem przestrzennym –  powiedział Pietraszkiewicz. Dodał, że zwłaszcza dotyczy to gmin, które muszą określić swoje priorytety, pozwalające im na rozwój. Inwestycje w gminach mogą być finansowane w oparciu o różne źródła, także o dochody własne gmin.

Jednak by bank mógł uczestniczyć w realizacji projektów inwestycyjnych, istnieje potrzeba dobrego przygotowania wniosku kredytowego. W tym zakresie wymagania banków, jak i jednostek zarządzających unijnymi pieniędzmi będzie wzrastać. Dlatego znaczenia będzie nabierać doradztwo firm konsultingowych.

Takim doradztwem dysponują m.in. banki spółdzielcze. Obecnie jest 1000 punktów doradczych na terenie całego kraju - poinformował Różyński. Powstały one w celu pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków o dopłaty do gruntów, obecnie zaś doradzają w wykorzystaniu funduszy unijnych.

Zdaniem Pietraszkiewicza, w przypadku dobrze przygotowanego wniosku inwestycyjnego czasem lepiej nie czekać przez kilka lat na unijne środki, tylko finansować projekt w oparciu nawet o kredyt komercyjny, który będzie coraz bardziej atrakcyjny.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę