Na wczorajszej konferencji prasowej wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper przedstawił aktualną sytuację w rolnictwie oraz odniósł się do kwestii związanych z produkcją biopaliw w Polsce. W konferencji uczestniczyli także Bożena Garbacz p.o. przewodniczącego Związku Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”, Władysław Serafin – prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Marian Sikora – przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, którzy wcześniej odbyli spotkanie z szefem resortu rolnictwa.
Wicepremier Andrzej Lepper podkreślił znaczenie stałej, systematycznej współpracy ze związkami zawodowymi i organizacjami rolniczymi.
Szef resortu rolnictwa powiedział, że sprawa biopaliw jest nadal aktualna. Zapewnił jednak, że temat biopaliw powróci na posiedzenie rządu w następnym tygodniu. Podkreślił przy tym, że premier Jarosław Kaczyński, na wczorajszym posiedzeniu zgodził się, iż sprawa produkcji biopaliw w Polsce, to problem społeczny, ekonomiczny i polityczny, i musi być rozwiązany.
Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper stwierdził, że będzie robił wszystko, aby rozwiązania dotyczące produkcji biopaliw w Polsce były korzystne zarówno dla producentów biokomponentów, jak producentów samych biopaliw i przypomniał, że do 2010 roku musimy osiągnąć wskaźnik udziału tego rodzaju paliw w wysokości 5,75%. Omawiając te kwestie szef resortu rolnictwa poinformował również o dobrej kondycji roślin ozimych i korzystnych prognozach zbiorów. Przestrzegł jednak przed nadmiernym optymizmem zwracając uwagę na nieznaną sytuację pogodową, z jaka będziemy mieli do czynienia w maju, czerwcu czy lipcu.
Wicepremier Andrzej Lepper, mówiąc o konieczności podjęcia szybkich rozwiązań dotyczących produkcji biopaliw podkreślił, że w przeciwnym razie tegoroczna cena za tonę rzepaku może spaść do poziomu około 600 zł., a tak niskiej ceny nie będą w stanie zrekompensować nawet dopłaty do roślin energetycznych, bowiem podniosły się w stosunku do ubiegłego roku ceny nawozów, środków ochrony roślin czy też paliwa.
Szef resortu rolnictwa poinformował także, że na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o organizacji rynku mleka. Nowe przepisy przewidują zniesienie regionalizacji produkcji. Wicepremier Andrzej Lepper powiedział, że dłużej takie podziału nie można już utrzymywać, bowiem nastąpiło bardzo duże zróżnicowanie cen kwot mlecznych pomiędzy regionami i nie można blokować rozwoju tym rolnikom, którzy chcą nastawiać się na ten kierunek produkcji i chcą inwestować, a zwłaszcza młodym rolnikom.
Wicepremier Andrzej Lepper zapewnił dziennikarzy, że resort pracuje bardzo dobrze. „W ubiegłym roku wydaliśmy 169 aktów prawnych, a w I kwartale tego roku przygotowaliśmy już 10 projektów ustaw” – podkreślił szef resortu i dodał – 60% unijnych aktów prawnych dotyczy właśnie rolnictwa i dlatego jest tak duża intensywność prac”.
Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper dobrze też ocenił działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która od grudnia 2006 r. do końca lutego br. przekazała 90% rolnikom należne im dopłaty. Jak podkreślił szef resortu rolnictwa takiego tempa wypłat jeszcze nie było.
Przy tej okazji wicepremier Andrzej Lepper poinformował, że wydrukowano już około 1,4 mln spersonifikowanych wniosków o dopłaty, a wysłano ich około 1,2 mln i zapowiedział, że do świąt praktycznie wszystkie wnioski zostaną już wysłane.
7082168
1