OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Kontynuacja ostatnich spadków cen zbóż nie jest przesądzona

5 stycznia 2016

Ostatnie dni przyniosły głębsze spadki cen ziarna zbóż konsumpcyjnych i paszowych, na co wpłynęło m.in. wycofywanie się z rynku części spekulantów. Dalsza korekta cen ziarna nie jest jednak przesądzona - ocenia Izba Zbożowo-Paszowa.

- Wycofanie się części spekulantów z rynku spowoduje, iż ceny pszenicy będą w większym stopniu kształtować się pod wpływem aktualnej sytuacji podażowo-popytowej, co wcale nie musi wróżyć dalszych spadków cen - ocenia ta organizacja.
- Utrzymujące się duże zapotrzebowanie na ziarno ze strony głównych importerów i kurcząca się podaż eksportowa pszenicy u kluczowych unijnych eksporterów tego zboża w bieżącym sezonie (Francja, Wielka Brytania) będą czynnikami wywierającymi dużą presję na ceny pszenicy w kolejnych tygodniach sezonu - czytamy w raporcie Izby.
Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa, drugi tydzień z rzędu zniżkowały notowania cen zbóż na giełdach europejskich. Na światowych rynkach surowcowych trwało bowiem zamykanie długich pozycji przez inwestorów giełdowych, w tym głównie fundusze inwestycyjne. Było to przede wszystkim wynikiem obaw, iż napięcie polityczne i zamieszki w Libii rozleją się także na inne kraje regionu i konsekwencji doprowadzą do spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego na świecie oraz spowolnią handel zbożem z krajami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Ponadto, zawieszenie ceł na pszenicę paszową i jęczmień przez Komisję Europejską w ramach kontyngentów taryfowych (które obowiązywać będzie do końca czerwca br.) i tym samym szanse na wzrost podaży ziarna na unijnym rynku w dłuższym okresie także wpłynęły na zniżkę cen zbóż.
Obecnie, w zależności od regionu kraju realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 890-900 zł/t wobec 900-910 zł/t przed tygodniem.
Wyraźne spadki cen wystąpiły w przypadku jęczmienia i pszenżyta. Ceny jęczmienia obecnie wynoszą 780-800 zł/t, a pszenżyta -780-830 zł/t.
Z racji bardzo uszczuplonej podaży, ceny żyta paszowego trzymają się mocno i wynoszą 780-800 zł/t. Wysokie są także ceny kukurydzy, które zawierają się w przedziale 900-930 zł/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Dalsze spadki cen notuje się także w odniesieniu do ziarna konsumpcyjnego, głównie w związku ze wzrostem podaży ziarna na rynku. W zależności od regionu i parametrów jakościowych, ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się w przedziale 970-980 zł/t, a żyta konsumpcyjnego - 810-830 zł/t - podaje Izba Zbożowo-Paszowa.


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wzięła udział w webinarium zor...

Dieta sportowca – nieocenione wsparcie dla aktywnych dzieci - mleko jako kluczow...

W ciągu pierwszych 100 dni administracji Trumpa sekretarz rolnictwa USA Brooke R...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę