aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Krajowa Federacja Producentów Zbóż u ministra

3 lipca 2006

Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa spotkał się w piątek z przedstawicielami Krajowej Federacji Producentów Zbóż. W rozmowach uczestniczył też nowopowołany podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Sebastian Filipek – Kaźmierczak.

Omówiono problemy rynku zbóż oraz podsumowano kończący się sezon 2005/2006. Od początku 2006 roku obserwowano systematyczny wzrost cen zbóż. Nie sprawdziły się prognozy o nadmiernej podaży na tym rynku i dużych zapasach ziarna. Stwierdzono, że jest to dobra pozycja wyjściowa do budowania stabilnego rynku dla producentów zbóż w nadchodzącym sezonie.

Po analizie sytuacji Krajowa Federacja Producentów Zbóż stoi na stanowisku, że już w czasie najbliższych żniw rolnicy powinni otrzymać cenę za pszenicę jakościową na poziomie, co najmniej ceny interwencyjnej, bez czekania do 1 listopada.

Wicepremier Andrzej Lepper zaznaczył, że od 1 maja 2004 roku Agencja Rynku Rolnego jest agencją płatniczą, działa zgodnie z prawodawstwem unijnym i administruje w Polsce wybranymi mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej między innymi interwencyjnym zakupem i sprzedażą zbóż.

- My jako Polska nie możemy stosować innych, niż unijne mechanizmów regulacji na tym rynku. Dlatego tak ważny jest temat umów kontraktacyjnych, które mogą zapewnić rolnikowi skup jego zboża po ustalonych wcześniej cenach - powiedział szef resortu rolnictwa.

Prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Zbigniew Kaszuba przedstawił opracowany przez federację kompleksowy system kontraktacji zbóż. Wicepremier Andrzej Lepper zapewnił, że resort wnikliwie przeanalizuje propozycję.

Poinformował, iż w ministerstwie został opracowany projekt zarządzenia w sprawie powołania zespołów do spraw monitorowania sytuacji na poszczególnych rynkach. „ Będzie zespół do spraw zbóż. Konkretna osoba zostanie wyznaczona do współpracy ze związkami i organizacjami skupiającymi zbożowców” – podkreślił wicepremier. Do zadań zespołu poza monitorowaniem będzie należała, także analiza i ocena sytuacji na rynku, analiza projektów polskich i unijnych aktów prawnych oraz stanowisk organów Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...

Europejskie browarnictwo idzie z duchem czasu: zrównoważony rozwój na pierwszym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę