aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KUKE: Rośnie liczba upadłości

10 lutego 2012
W styczniu 2012 r. upadłość ogłosiło 66 firm, o 53,5 proc. więcej w ujęciu rocznym i 4,8 proc. więcej niż w grudniu 2011 r. - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Zdaniem ekspertów korporacji, w 2012 r. upadłość ogłosi ok. 760 przedsiębiorstw, czyli o 6 proc. więcej niż w 2011 r.
"Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że w styczniu br. upadłość ogłosiło 66 firm. Było to o 4,8 proc. więcej niż w grudniu ubiegłego roku, w którym zanotowano 63 upadłości oraz 53,5 proc. więcej, niż w styczniu 2011 r., kiedy to upadły 43 firmy" - napisano w komunikacie.
"Na wyższy od oczekiwanego wynik w styczniu r/r miał wpływ przede wszystkim efekt bazy. W całym ubiegłym roku był to miesiąc, w którym upadło najmniej przedsiębiorstw. Wynikało to ze szczególnie dużej ilości rozpatrzonych przez sądy wniosków jeszcze w ostatnim kwartale 2010 r" - dodano.
KUKE podało, że w całym 2011 r. upadłość ogłosiły 743 firmy.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 743 przedsiębiorstwa. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po styczniu okazała się o 3,2 proc. wyższa od zanotowanej po grudniu (720). Przed rokiem tj. w styczniu 2011 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 668 firm. Wynik bieżący jest więc o 11,2 proc. gorszy. W ostatnich dwunastu miesiącach najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w kwietniu i listopadzie (54 firmy), natomiast w lipcu 2011 r. upadło najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 69" - napisano.
Zdaniem ekspertów KUKE, w 2012 r. upadłość ogłosi ok. 760 przedsiębiorstw, czyli o 6 proc. więcej niż w 2011 r.
"Przy założeniu obniżenia tempa wzrostu gospodarczego oraz utrzymania wskaźnika rentowności obrotu netto firm zbliżonego do 4,4 proc., w tym roku oczekiwany jest wzrost liczby upadków przedsiębiorstw do około 760, czyli wynoszący 6 proc. Większa niż w roku 2011 r. liczba upadłości dotyczyć może zwłaszcza pierwszego oraz czwartego kwartału tego roku" - napisano.
"W najbliższych miesiącach efekty działalności przedsiębiorstw będą uzależnione głównie od umiejętności radzenia sobie z osłabieniem koniunktury u głównych partnerów handlowych z zagranicy. Zdolność znalezienia odbiorów a także wyeliminowanie ryzyka związanego z brakiem zapłaty za dostawę towarów i usług, to elementy, które istotnie wpłyną na utrzymanie płynności finansowej. Spadek popytu, możliwe wzrosty cen surowców i wyrobów, wahania kursu złotego, a także wzrost składki rentowej to kluczowe bariery, z którymi będą zmagać się zarówno firmy ukierunkowane na rynek krajowy, jak i eksporterzy" - dodano.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę