OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Kurs EUR-PLN może zbliżyć się do 4,14

3 grudnia 2015
Publikowane w poniedziałek dane GUS z polskiej gospodarki mogą pomóc utrzymać pozytywne nastawienie inwestorów do złotego. Zdaniem ekonomistów kurs euro-złotego może zbliżyć się do 4,14.

Ekonomiści z Millennium Banku wskazują, że publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia będzie kształtować wycenę złotego podczas porannej części notowań.
"Po tym jak na koniec ubiegłego tygodnia, między innymi za sprawą stabilizacji sytuacji na Ukrainie, kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,15, dzisiejsze dobre dane z polskiej gospodarki mogą pomóc utrzymać pozytywne nastawienie inwestorów do złotego" - napisali w porannym raporcie.
"W naszej ocenie kurs EUR/PLN powinien poruszać się w przedziale 4,1450-4,1650. Uwaga rynków skupiać się będzie ponadto na indeksie Ifo i finalnej publikacji danych o inflacji w strefie euro. Mimo, iż dane nie powinny zaskoczyć to znajdą się one w centrum uwagi, po ostatnich wypowiedziach prezesa ECB, iż bank jest gotowy do podjęcia działań w przypadku zagrożenia deflacją. Poniedziałkowe kalendarium publikacji danych makro zamknie wstępny odczyt indeksu PMI w Stanach Zjednoczonych" - dodano.
GUS poda o 10.00 dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w styczniu. W Niemczech wskaźnik Ifo za luty zostanie podany także o 10.00. Dane o styczniowej inflacji w strefie euro zostaną podane o 11.00. Wskaźnik aktywności Chicago Fed za styczeń zostanie opublikowany o 14.30.
W opinii ekonomistów z mBanku złoty w tym tygodniu może umocnić się do 4,14 za euro.
"Złoty mocniejszy i ponownie w okolicach 4,15. Przecena walut i aktywów rynków wschodzących zakończyła się niemal tak szybko, jak się rozpoczęła. Powód? Z radarów inwestorów znika czynnik ukraiński, który w ostatnich dniach zwiększał ryzyko europejskich EM (emerging markets - PAP). W efekcie, wracamy do trendu aprecjacyjnego, który dominował w krajobrazie rynków wschodzących w lutym, któremu sprzyja kontynuacja serii co najmniej mieszanych danych ze Stanów Zjednoczonych" - napisali w porannym raporcie.
"W tym tygodniu czynniki krajowe znów pozostaną w cieniu globalnych trendów, a reakcje na zaskoczenia w polskich danych makro powinny być przejściowe. Przy założeniu dalszego spadku ryzyka rynków wschodzących, możemy zatem ponownie zobaczyć poziom 4,14 na wykresach EURPLN" - dodali.
Ekonomiści z BZ WBK nie spodziewają się, aby krajowe dane miały duży wpływ na złotego. Ich zdaniem istotniejszy będzie odczyty niemieckiego indeksu Ifo.
"Złoty stracił w zeszłym tygodniu przejściowo po słabych odczytach PMI, więc ewentualna pozytywna niespodzianka ze strony Ifo mogłaby pomóc kursowi EURPLN w zbliżeniu się do lokalnego minimum na ok. 4,14" - napisali w porannym raporcie.
DANE O SPRZEDAŻY MOGĄ WESPRZEĆ OBLIGACJE
"Dzisiaj rano poznamy dane o styczniowej sprzedaży detalicznej. Nasza prognoza jest poniżej oczekiwań rynku i jeśli się sprawdzi, może wesprzeć impuls spadkowy IRS i rentowności obligacji zainicjowany na koniec minionego tygodnia" - napisali w raporcie ekonomiści z BZ WBK,
W opinii ekonomistów z Banku Pekao publikowane w poniedziałek dane o sprzedaży detalicznej nie powinny jednak zaskoczyć inwestorów.
"Pod koniec tygodnia poznamy podaż długu na marzec. Ze wstępnych zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, iż zostanie utrzymany plan z kwartalnego harmonogramu (aukcja regularna i przetarg zamiany). W najbliższych dniach oczekujemy wahań rentowności w przedziale 3,15-3,25 proc. (OK0716), 3,70-3,80 proc. (PS0718) oraz 4,45-4,60 proc. (DS1023)" - napisali w porannym raporcie.



POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę