biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Mięso czeka na otwarcie granic

25 kwietnia 2006

Wiele wskazuje, że wkrótce dla polskiego mięsa grani CA z Ukrainą będzie odblokowana. Producenci liczą, że dzięki temu uda się rozładować rosnące zapasy.

Miniony tydzień zaczął się w handlu mięsem od małych obrotów i niewielkiego spadku cen. Przez pierwsze dni transakcji było niewiele, gdyż wszędzie - w domach, w handlu i zakładach - zostały po świętach zapasy wędlin. Dopiero w końcu tygodnia rynek trochę się ożywił, a ceny półtusz wieprzowych lekko nawet wzrosły.

Producenci mięsa czekają teraz na decyzję o zniesieniu przez Ukrainę zakazu importu mięsa z Polski.Służby weterynaryjne obu państw uzgodniły, że będą wyznaczone przejścia graniczne, przez które ma odbywać się eksport. Jest możliwe, że handel będzie wznowiony na przełomie kwietnia i maja. Wytwórcy mają nadzieję, że uda się w ten sposób opróżnić magazyny, a ceny tańszych surowców przestaną wreszcie spadać. Zakłady drobiarskie z powodzeniem szukają nowych rynków zbytu. Niektóre zdobyły ostatnio większe zamówienia na dostawy do Niemiec i Anglii. Polskim drobiem zaczynają interesować się Japończycy, którzy wcześniej nawiązali kontakty z krajowymi dostawcami wieprzowiny.

W okresie przedświątecznym zwiększyła się także sprzedaż drobiu na krajowym rynku. Eksperci twierdzą, że tendencja może się utrzymać, bo mięso drobiowe wygrywa konkurencję cenową z wieprzowiną. Powoli drożeje wołowina. Jej ceny będą szły w górę, bo eksport rośnie szybciej niż produkcja.


POWIĄZANE

Zakończona właśnie polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej miała być szans...

Kampania wyborcza ma swoją temperaturę, dynamikę, ostrość. W normalnym życiu pol...

9 lipca wygasa 90-dniowy okres zawieszenia wprowadzonych przez amerykańskiego pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę