OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

,,Mleko w szkole'' i ,,Owoce w szkole'' razem

3 grudnia 2015
omisja opublikowała 30 stycznia  wniosek w sprawie połączenia w jedne ramy dwóch funkcjonujących do tej pory oddzielnie programów „Owoce w szkole” i „Mleko w szkole”. W kontekście malejącego spożycia tych produktów wśród dzieci  zdaniem Komisji Europejskiej należy skuteczniej zająć się kwestią złego odżywiania, tak by wzmocnić aspekt edukacyjny programów oraz przyczynić się do walki z otyłością.
Funkcjonujący pod hasłem „Odżywiaj się zdrowo — czuj się dobrze” nowy program, tworzący więź między rolnictwem a szkołą, kładzie większy nacisk na działania edukacyjne służące pogłębieniu wiedzy dzieci na temat zdrowych nawyków żywieniowych, gamy dostępnych produktów rolnych, a także kwestii zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i odpadów żywnościowych.

- Dzięki proponowanym dzisiaj zmianom chcemy rozwijać istniejące programy, odwrócić tendencję spadkową w spożyciu oraz poszerzać wiedzę dzieci na temat potencjalnych korzyści związanych z tymi produktami. Jest to ważny środek służący wprowadzeniu trwałych zmian w nawykach żywieniowych dzieci, a także skuteczniejszemu uświadomieniu obywatelom, przed jak ważnymi stoją wyzwaniami. Mam również nadzieję, że będzie to dobra okazja do rozszerzenia kontaktów między społecznością wiejską dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami, szczególnie na obszarach miejskich – mówi Dacian Ciolos, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

Nowy program zostanie ujęty we wspólne prawne i finansowe ramy, co usprawni i uprości procedury administracyjne w obydwu istniejących programach. Istnienie jednych ram zmniejszy obciążenia administracyjne i organizacyjne dla organów krajowych, szkół i dostawców, a sam program stanie się bardziej skuteczny. Uczestnictwo w programie będzie dobrowolne dla państw członkowskich dysponujących również pewną swobodą w wyborze produktów, które pragną dostarczać.
 
- Jak już zaplanowano w zeszłorocznym porozumieniu w sprawie przyszłych wydatków UE, nowy program, po jego przyjęciu, dysponować będzie budżetem w wysokości 230 mln euro na rok szkolny (150 mln euro na owoce i warzywa oraz 80 mln euro na mleko). Dla porównania budżet na 2014 r. wynosi 197 mln euro (odpowiednio 122 mln euro i 75 mln euro). Wniosek, który zostanie teraz przekazany do Parlamentu Europejskiego i Rady, opiera się na wnioskach ze sprawozdań z oceny i z konsultacji społecznych, które
przeprowadzono w 2013 r. w kontekście procesu oceny skutków – informuje Komisja Europejska.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę