OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Mniejszy eksport polskiej wieprzowiny

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. polski eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego wyniósł 151 tys. t (dane MF, za: MRiRW) i był o 11 proc. niższy w skali roku. Po spadkach na początku roku, obserwujemy trwający od marca wzrost wolumenu eksportu mięsa, jednak dynamika tego wzrostu jest znacznie słabsza niż w ubiegłym roku.
Siłą napędową eksportu pozostają kraje UE. W okresie I-V br. na rynek unijny trafiło 108 tys. t i było to o 21 proc. więcej niż przed rokiem. Największymi odbiorcami pozostają: Włochy (23 tys. t), Niemcy (16 tys. t), Słowacja (14 tys. t) oraz Republika Czeska (10 tys. t). O 51 proc. zmniejszył się natomiast eksport do krajów pozaunijnych.

Obecnie, spośród krajów trzecich, największymi odbiorcami są: USA (7 tys. t) i Hongkong (11 tys. t). W porównaniu do ubiegłego roku nastąpiła zmiana struktury eksportu, która jest skutkiem wystąpienia w Polsce i na Litwie wirusa ASF na początku roku. W efekcie dla polskiego mięsa zamknięte zostały rynki, na które trafiała w latach poprzednich znaczna część wieprzowiny, m.in.: Rosja, Białoruś, Chiny, Korea Płd. Dodatkowo w okresie I-V br. o 3,2 proc. wzrósł import wieprzowiny do Polski.

Gorsze od ubiegłorocznych wyniki eksportu oraz wzrost importu przyczyniły się do dalszego pogorszenia się bilansu handlowego tego rodzaju mięsa. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. roku ujemne saldo wyniosło 98 tys. t i było o 26 tys. t wyższe niż w tym samym okresie 2013 r.

Wystąpienie wirusa ASF rodziło reperkusje nie tylko dla krajów, w których stwierdzono zachorowania zwierząt. W przypadku sprzedaży do Rosji zakaz importu wieprzowiny dotyczył całej UE. W rezultacie eksport tego mięsa z UE do rynek rosyjski w okresie I-IV br. był niższy o 80 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. W tym samym czasie zwiększył się wprawdzie eksport do krajów azjatyckich, jednak nie zagospodarowało to całości nadwyżek mięsa.

Mniejszy eksport oznacza, że wewnętrzny rynek UE staje się coraz bardziej konkurencyjny, co z kolei wywiera presję na poziom cen mięsa również w kraju. W lipcu zarówno na rynku krajowym jak i unijnym obserwowaliśmy znaczną korektę cen, na co dodatkowo miała wpływ mniejsza niż zazwyczaj konsumpcja wieprzowiny w UE oraz brak możliwości eksportu na niektóre rynki.

Warto jednak zauważyć, że spadek cen na rynku UE wyhamowuje i w drugiej połowie sierpnia spodziewamy się powrotu trendu wzrostowego na rynkach największych unijnych producentów wieprzowiny, w tym na rynku krajowym. Jednak należy mieć na uwadze, że ograniczenia w handlu zagranicznym cały czas determinują poziom cen. W efekcie szacujemy, że w drugiej połowie roku średnia cena skupu żywca wieprzowego w kraju będzie kształtować się na niższym poziomie niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę