aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na straży ziemi stać będą

5 stycznia 2016
Odkąd człowiek nauczył się uprawiać rolę , ziemia pełniła niezwykle ważną rolę w jego życiu. Początkowo ludzie  mieli w posiadaniu tyle tylko gruntów , aby mogli przeżyć. Wkrótce odkryli jednak , ze mogą czerpać też zyski z posiadanych przez siebie terenów. I od tego czasu człowiek starał się być posiadaczem jak największej ilości ziemi. Jej ilość była nie tylko wyznacznikiem zamożności , ale również wskazywała  miejsce w hierarchii społecznej. Jak pokazuje historia na przestrzeni wieków nie tylko drogą pokojową starano się pozyskać jak najwięcej ziemi aby  z uprawy jej czerpać korzyści finansowe.  
Dla Polaków ziemia od zawsze była najwyższą wartością, W naszej literaturze obraz chłopa  , który broni swojej polskości nie chcąc sprzedaż ziemi niemieckim kolonistom najbardziej obrazowo przedstawił Bolesław Prus w powieści ,,Placówka’’. Jej bohater – Józef Ślimak  poprzez swój upór w obronie ojcowizny pokazuje siłę moralną polskiego rolnika. W obronie polskiej ziemi również i dziś stanęli polscy rolnicy . W Szczecinie chłopi protestując przeciw nieprawidłowościom przy sprzedaży ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych w grudniu 2012 roku  wyjechali traktorami na drogi skutecznie blokując ruch po stolicy województwa zachodniopomorskiego.  Trwający ponad miesiąc protest pokazał , że priorytetem przy sprzedaży ziemi powinien być interes polskich rolników, a nie pieniądze łatające dziury w budżecie państwa.
Najbardziej  protestujących rolników bolał fakt kupowania od ANR ziemi przez podstawione osoby tzw. ,,słupy’’  reprezentujące duże podmioty powiązane z kapitałem zagranicznym. Dlatego ich zdaniem konieczne jest opracowanie nowych regulacji prawnych, które zapewnią polskim rolnikom równe szanse w konkurencji zagranicznymi nabywcami.  Po trwających kilka tygodni negocjacjach  wreszcie  udało się Międzyzwiązkowemu Komitetowi Protestacyjnemu Rolników z Województwa Zachodniopomorskiego osiągnąć  porozumienie ze strona rządową. Na zaproszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Stanisława Kalemby przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego przyjechali do Warszawy  gdzie szef resortu rolnictwa przedstawił im propozycje rozwiązań w zakresie wyeliminowania z przetargów  ograniczonych osób podstawianych tzw. słupów.
- Wypracowane zostały zasady , które będą służyły rozdysponowaniu ziemi w całym kraju , a nie tylko w województwie zachodniopomorskim, w którym problem  ten jest rzeczywiście największy – mówi Stanisław Kalemba.
Ustalono, że Agencja odstępuje od przeprowadzenia przetargu na wniosek upoważnionego przez izbę rolniczą członka komisji albo po zgłoszeniu sprzeciwu Izby Rolniczej, w związku z uzasadnionymi wątpliwościami odnośnie osób mających uczestniczyć w przetargu. W przypadku dwukrotnego odwołania przetargu Agencja przeznacza nieruchomość do przetargu ograniczonego na dzierżawę krótkoterminową, nie krótszą niż jeden okres wegetacyjny. Agencja, na wniosek dzierżawcy, pozytywnie zaopiniowany przez Izbę Rolniczą może przedłużyć umowę zawartą w tym trybie na okres przekraczający 3 lata.
Jak informuje MR i RW rozszerzony został także katalog sytuacji, w których ANR może wykonać prawo odkupu o przypadki, gdy nabyta nieruchomość wykorzystywana jest na inny cel, niż prowadzenie działalności rolniczej oraz prowadzona działalność rolnicza na nabytej nieruchomości nie jest wykonywana osobiście przez nabywcę.
Uzgodniono także, że przy sprzedaży na raty nieruchomości rolnych, w trybie przetargu ograniczonego oraz w ramach pierwszeństwa nabycia na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego, stosowane będą zabezpieczenia jedynie w formie hipoteki oraz weksla In blanco.
Na wniosek Izby Rolniczej może też być rozszerzony skład komisji o osoby przez nią wskazane, nie więcej jednak niż 50% składu komisji.
- Bardzo duża odpowiedzialność spada od tej chwili na Izby Rolnicze, których przedstawiciele będą zasiadali w komisjach przetargowych , ale przecież ci ludzie najlepiej znają rolników zamieszkujących dany teren, a to gwarancja eliminowania tzw. „słupów” – pokreśla minister Kalemba.
Od czasów integracji z Unią Europejską w naszym kraju wrasta zainteresowanie zakupem ziemi rolniczej, co skutkuje   wzrostem jej cen. Nasilenie transakcji w rynkowym obrocie  ziemią rolniczą cechuje się znacznym zróżnicowaniem regionalnym, uwarunkowanym głównie podażą, odmienna strukturą agrarną, siłą ekonomiczną  gospodarstw i zróżnicowanymi motywacjami zakupu gruntów.

POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę