aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najważniejsze wydarzenia w rolnictwie w 2007 r.

31 grudnia 2007
Zniesienie trwającego ponad dwa lata rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa - to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim sektorze rolniczym w mijającym roku. Nie udało się natomiast dojść do porozumienia w kwestii zniesienia zakazu na przywóz do Rosji polskich produktów pochodzenia roślinnego. Rosja wprowadziła embargo na te produkty jesienią 2005 r.

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w rolnictwie w 2007 roku.

STYCZEŃ

17.1. - Rok rozpoczął się dla rolnictwa problemami na rynku wieprzowiny. Rolnicy blokując drogi protestowali przeciwko niskim cenom skupu trzody chlewnej. Największe niepokoje były w woj. wielkopolskim - pod Rawiczem protestowało ponad 1000 rolników.

17.1. - Eksperci weterynaryjni Polski, Rosji i Komisji Europejskiej rozpoczęli w Berlinie rozmowy w sprawie rosyjskiego embarga na polskie mięso. Miały to być rozmowy techniczne, prowadzące do zniesienia embarga na eksport żywności do Rosji. KE włączyła się do dwustronnych rozmów. Do rozwiązania problemu nie doszło.

24.1. - KE przedstawiła projekt reformy rynku owoców i warzyw. Przewidywał on odejście od wspierania produkcji owoców i warzyw oraz rezygnację z dopłat do przetwórstwa. W UE produkuje się 108 mln ton owoców i warzyw, tj. ok. 10 proc. światowej produkcji. Projekt ten został skrytykowany przez polskich producentów.

31.1. - KE zaproponowała przymusową redukcję kwot produkcji cukru w Unii Europejskiej o 12 proc. Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) - największy polski producent cukru - oświadczyła, że nie zamierza rezygnować z limitu produkcji cukru, a nawet dokupiła dodatkowy limit produkcji - ok. 38 tys. ton.

LUTY

2.2. - Ubojnie rozpoczęły skup trzody chlewnej na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych (ARM). Skup 10 tys. ton półtusz na rezerwy państwowe miał zdjąć nadwyżki wieprzowiny z rynku i podnieść ceny skupu trzody.

8.2. - Skup interwencyjny nie przyniósł wielkich rezultatów. Rolnicy nadal blokowali drogę w miejscowości Sitno (woj. lubelskie), domagając się podwyższenia cen skupu żywca.

13.2. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wznowiła wypłaty pomocy dla gospodarstw niskotowarowych. Każde gospodarstwo produkujące wyłącznie na samozaopatrzenie mogło otrzymać ponad 4,7 tys. zł wsparcia z unijnych funduszy.

16.2. - Sejm uchwalił ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych. Rolnicy będą musieli od 1 lipca 2008 r. ubezpieczać uprawy od skutków suszy. Ustawa przewiduje, że budżet będzie dopłacał do ubezpieczenia upraw i zwierząt.

19.2 - Rosyjscy i unijni inspektorzy sprawdzali, czy Polska spełnia wszystkie fitosanitarne standardy obowiązujące w Unii Europejskiej.

23.2. - Kraje członkowskie UE zgodziły się na zmniejszenie produkcji cukru w UE o 13,5 proc., czyli co najmniej 2 mln ton w najbliższej kampanii buraczanej 2007/2008.

MARZEC

1.3. - Około 500 rolników z hasłami "Lepper musi odejść" protestowało przed Sejmem przeciwko m.in. niskim cenom skupu trzody chlewnej. W tym czasie ceny skupu żywca były na poziomie 2,80 do 3 zł/kg - według hodowców - poniżej kosztów produkcji.

8.3. - Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie na 5 lat minimalnej ceny na import truskawek z Chin. Ma ona chronić europejski rynek przed importem tanich owoców z tego kraju.

14.3. - Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) przeszła pod zarząd Ministerstwa Rolnictwa. Dotychczas podlegała Ministerstwu Skarbu Państwa.

13.3. - Kolejne rozmowy w Moskwie przedstawicieli rosyjskiej inspekcji weterynaryjnej i fitosanitarnej Rossielchoznadzor oraz Komisji Europejskiej nt. inspekcji rosyjskich ekspertów w Polsce. Rozmowy nie doprowadziły do przełomu w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie produkty żywnościowe.

KWIECIEŃ

16.4. - ARiMR w ramach dodatkowego naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych przyjęła ponad 3,4 tys. próśb na łączną kwotę 411 mln zł. O tym, kto dostanie pomoc, decydowało losowanie.

17.4. - Ok. 1,5 tys. weterynarzy z całej Polski manifestowało przed Sejmem, domagając się zmian w funkcjonowaniu Inspekcji Weterynaryjnej, zwiększenia nakładów na służby weterynaryjne oraz wyższych zarobków.

21.4. - Kolejne fiasko rozmów w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polską żywność. Tym razem na Cyprze rozmawiali unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu i rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew.

MAJ

5.5. - Wiosenne przymrozki spowodowały ogromne szkody w uprawach sadowniczych. Straty oceniane były nawet na 80 proc. Głównie przemarzły jabłonie. Rząd obiecał pomoc w postaci preferencyjnych kredytów.

15.5. - Ok. 300 producentów tytoniu z całego kraju protestowało w Warszawie przed gmachem resortu rolnictwa przeciwko decyzji KE narzucającej zmianę systemu wsparcia produkcji tytoniu. Zdaniem plantatorów, proponowane zmiany mają doprowadzić do znacznej redukcji uprawy tytoniu w Polsce, a w konsekwencji do jej całkowitej likwidacji.

15.5. - ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Złożyło je 1 mln 450 tys. rolników, o 26 tys. mniej niż w 2006 r.

15.5. - Paweł Janusz Osuch z rekomendacji Samoobrony został nowym prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

CZERWIEC

5.6. - Bryndza podhalańska - jako pierwszy produkt z Polski - została wpisana na listę produktów regionalnych, których nazwa jest chroniona i zastrzeżona w całej Unii Europejskiej.

LIPIEC

4.7. - KE, w związku z dużą nadprodukcją wina, zaproponowała radykalną reformę tego rynku. KE chce, by w ciągu pięciu lat trwania reformy wykarczowano 200 tys. z 3,6 mln hektarów winorośli w UE. Unia wydaje każdego roku około 0,5 mld euro na pozbywanie się nadwyżek wina.

25.7. - Komisja Europejska przyjęła polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2014. Zatwierdzenie programu przez KE pozwoliło na rozpoczęcie wdrażania programów dla wsi. PROW przewiduje wydatkowanie 17 mld euro w ciągu 7 lat.

27.7. - Prezes ARiMR Paweł Janusz Osuch został odwołany ze stanowiska. Powodem dymisji był zarzut, że ulegał naciskom Samoobrony w sprawach kadrowych.

31.7. - Wojciech Mojzesowicz, poseł PiS, został ministrem rolnictwa. Funkcję tę objął po zdymisjonowanym trzy tygodnie wcześniej szefie Samoobrony Andrzeju Lepperze. Tego samego dnia nowym szefem ARiMR został Leszek Droździel. W ostatnim roku w centrali ARiMR wymieniono 25 dyrektorów i 24 zastępców dyrektorów.

SIERPIEŃ

14.8. - Ruszyła pomoc dla gospodarstw poszkodowanych przez lipcowe gradobicia. Najwięcej strat żywioł spowodował w trzech gminach woj. warmińsko-mazurskiego: Bartoszyce, Górowo Iławeckie i Sępopol.

17.8. - ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków na renty strukturalne w związku z wyczerpaniem limitu na 2007 rok. Do Agencji wpłynęło ich ponad 7,5 tys. Łącznie do 2013 r. w ramach PROW może skorzystać z rent 50,4 tys. rolników.

WRZESIEŃ

5.9. - Agencja Rynku Rolnego poinformowała, że rolnicy nie przekroczyli w roku kwotowym 2006/2007 limitu produkcji mleka.

6.9. - Minister rolnictwa wyraził zgodę na uruchomienie kredytów preferencyjnych dla rolników, których dotknęły klęski. Będzie z nich mogło skorzystać 74 tys. gospodarstw rolnych.

18.9. - Na targach Polagra w Poznaniu odbyły się rozmowy polsko- chińskie o pogłębieniu wymiany handlowej. Chińczycy chętnie importowaliby z Polski mąkę, kukurydzę, wieprzowinę i drób. Polska może kupować w Chinach m.in. ryż i owoce morza.

26.9. - Kampanię cukrowniczą rozpoczęła Krajowa Spółka Cukrowa. Według szacunków firma skupi w niej 4,2 mln ton buraków, z których wyprodukuje ponad 600 tys. ton cukru.

26.9. - Ministrowie rolnictwa UE podjęli decyzję o zwiększeniu zachęt finansowych, które mają skłonić producentów cukru i plantatorów buraków do wycofania się z produkcji. KE chce zmniejszyć produkcję cukru w Europie o 6 mln ton do 2010 r.

PAŹDZIERNIK

3.10. - Rosja zabroniła sprowadzania mączki rybnej z Polski z powodu wykrycia w niej białka zwierzęcego. Ministerstwo gospodarki morskiej zapewniło, że Polska nie produkuje mączki rybnej.

5.10. - Unijno-rosyjskie rozmowy w Brukseli na temat rozbieżności między unijnym a rosyjskim systemem kontroli fitosanitarnych nie przyniosły rezultatów.

18.10. KE zgodziła się na objęcie dodatkowymi dopłatami bezpośrednimi producentów owoców miękkich, tj. truskawek i malin, na cele przemysłowe. Dodatkowe dopłaty otrzymają także producenci pomidorów, przeznaczonych do przetwórstwa.

24.10. - KE wyraziła zgodę na dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Wnioski o dopłaty przyjmowała Agencja Rynku Rolnego. Zainteresowanie nimi było niewielkie. Firmy złożyły wnioski zaledwie na 6 tys. ton półtusz wieprzowych.

25.10. - Grzegorz Pięta został prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). Dotychczas był on wiceprezesem ARiMR. Pięta zastąpił na tym stanowisku Wacława Szarlińskiego, który kierował Agencją od października 2006 r.

LISTOPAD

7.11. - Rosja i Polska porozumiały się wstępnie w sprawie rozpoczęcia rosyjskich inspekcji w polskich zakładach mięsnych.

9.11 - Kolejki przed regionalnymi oddziałami ARiMR - rolnicy składali wnioski o dofinansowanie modernizacji gospodarstw ze środków UE. Do podziału było 360 mln euro. Do Agencji wpłynęło ponad 15 tys. wniosków.

12.11. - Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników. W maju ówczesna minister finansów Zyta Gilowska zaproponowała, by rolnicy płacili składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dopłat bezpośrednich. Propozycja spotkała się z krytyką ze strony b. ministra rolnictwa Leppera i rolniczych związków zawodowych.

13.11. - Rosyjscy inspektorzy weterynaryjni rozpoczęli kontrolę zakładów mleczarskich, paszowych i mięsnych eksportujących produkty do Rosji. Kontrola była związana z koniecznością uzyskaniem ponownego certyfikatu na wwóz żywności do Rosji.

15.11. - Po zmianie rządu, Marek Sawicki (PSL) przejął kierowanie resortem rolnictwa. Zastąpił Wojciecha Mojzesowicza.

GRUDZIEŃ

1.12. - Wykryto dwa ogniska ptasiej grypy na terenie gminy Brudzeń pod Płockiem (Mazowieckie). Były to pierwsze przypadki choroby wśród ptaków hodowlanych. Obecnie w Polsce jest 7 ognisk tej choroby. Zlikwidowane zostało ponad 600 tys. sztuk drobiu.

3.12. - ARiMR rozpoczęła wypłaty płatności do gruntów rolnych. Za 2007 r. Agencja wypłaci ponad 8,2 mld zł dopłat bezpośrednich. W grudniu dopłaty ma otrzymać pół miliona rolników.

12.12. - Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji: Marek Sawicki i Aleksiej Grdiejew porozumieli się w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso. Stwierdzono, że rosyjskie służby weterynaryjne nie mają zastrzeżeń ani do jakości polskiej produkcji, ani do nadzoru weterynaryjnego po skontrolowaniu ostatnio w Polsce ok. 60 zakładów mięsnych.

12.12. - Komisja Europejska oficjalnie zaproponowała zwiększenie limitów produkcji mleka w UE o 2 proc. od nowego roku kwotowego 2008/09. Oznacza to, że cała kwota dla polskich rolników wzrośnie do 9,568 mln ton.

12.12. - Krajowa Spółka Cukrowa SA poinformowała, że planuje zamknięcie dwóch cukrowni - w Lublinie i w Łapach. Pracownicy cukrowni oraz plantatorzy protestują przeciwko tym zamiarom.

17.12 - Ministrowie rolnictwa państw UE przyjęli nowe rozporządzenie o napojach spirytusowych, potwierdzając niekorzystną dla Polski szeroką definicję wódki.

19.12. - Szefowie służb weterynaryjnych Rosji i Polski: Siergiej Dankwert i Ewa Lech podpisali w środę memorandum o uchyleniu ograniczeń importu polskiego mięsa do Rosji.

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę