aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie chcą likwidacji Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy stanowisko Lubelskiego Zarządu Regionalnego  Ogólnopolskiego Porozumienia Zwiazków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych w sprawie działań zmierzających do likwidacji Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie

Najpierw odbiera się rolnikom prawo do godnych dochodów – a teraz nawet ich zdrowie i możliwość jego ochrony? Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych uznaje za absolutnie skandaliczne działania ministerstwa zdrowia zmierzające do zlikwidowania odrębności organizacyjnej Instytutu Medycyny Wsi  im. Witolda Chodźki  w Lublinie. W naszym przekonaniu nie ma żadnych podstaw ekonomicznych, naukowych, medycznych, a zwłaszcza społecznych, by włączać tę zasłużoną dla rolnictwa jednostkę w struktury mającego swoją specyfikę i odrębne zadania Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Żądamy wyjaśnienia, czy faktycznie plany włączenia IMW w Lublinie w struktury Uniwersytetu - to prywatna inicjatywa wiceministra zdrowia Cezarego Rzemka, w związku z otwartym przez niego przewodem doktorskim na lubelskiej uczelni? Chcemy włączenia przedstawicieli społeczności lokalnych, pracowniczych i rolniczych związków zawodowych w proces konsultacji projektowanej fuzji. Domagamy się też od resortu zdrowia przedstawienia jasnego harmonogramu działań i określenia celów prowadzonych prac nad faktyczną likwidacją Instytutu. Do czasu zasięgnięcia i przyjęcia opinii zainteresowanych środowisk – wszelkie działania mogące zagrozić dalszemu funkcjonowaniu tej placówki w dotychczasowym kształcie – winny zostać bezzwłocznie wstrzymane!

Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie od 62 lat działa na rzecz szeroko pojętej ochrony zdrowia ludności wiejskiej i poprawy warunków sanitarno-higienicznych środowiska wiejskiego. O czym się często zapomina – spełnia też rolę Szpitala Klinicznego z Oddziałami, a także Przychodni Specjalistycznej i Chorób Zawodowych Wsi, w której funkcjonuje 30 poradni specjalistycznych oraz Ośrodka Rehabilitacji. Wszystkie te komórki organizacyjne służą głównie ludności wiejskiej i rolniczej, nie tylko Lubelszczyzny. Zmarnowanie tego dorobku – byłoby poważnym ciosem zadanym polityce zdrowotnej i socjalnej na terenie naszego regionu, dlatego liczymy, na szybkie i jednoznaczne zajęcie stanowiska i ustosunkowanie się do naszych postulatów przez ministerstwo zdrowia.


Leszek Barwiński,
przewodniczący Lubelskiego Zarządu Regionalnego
OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę