OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Nie lubimy porzeczek?

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowej analizie podał, że produkcja porzeczek czarnych w 2011 roku została oszacowana przez GUS na poziomie 115 tys. t, tj. znacznie niższym w porównaniu do 2010 roku, kiedy wynosiła 146 tys. t. W wyniku tego, zainteresowanie ze strony zakładów przetwórczych surowcem w tym roku było wysokie, co widać było po znacznym wzroście cen porzeczek w skupie.
Producenci przetworów z porzeczek czarnych narzekają jednak, że zbiory te były niedoszacowane, co poskutkowało większą niż planowano produkcją przetworów z tych owoców. Z informacji od przetwórców wynika, że obecnie mają oni problemy ze sprzedażą wyprodukowanych przez siebie przetworów.

Wysoka cena porzeczek czarnych w bieżącym sezonie spowodowała również, że wielu rolników w niektórych regionach kraju zdecydowało się na zwiększenie powierzchni lub założenie plantacji, licząc na opłacalną produkcję tych owoców w kolejnych latach. Popyt na sadzonki poprzeczek czarnych był w tym roku bardzo wysoki.
Nie wiadomo czy, i w jakim stopniu, wpłynie to na zwiększenie powierzchni uprawy porzeczek czarnych, bowiem wielu plantatorów w tym roku ze względu na warunki pogodowe uzyskało niewielkie ilości owoców lub nie osiągnęło żadnej produkcji. Stawia to pod znakiem zapytania kontynuowanie takiej działalności.
W miejscach takich, gdzie straty w produkcji były duże, wzrost powierzchni, a także tempo przyrostu nowych producentów również prawdopodobnie będzie niewielkie. Inaczej to wygląda w regionach, gdzie produkcja była dobra. Gdyby okazało się, że nasadzenia w skali kraju zwiększyły się znacznie, wtedy można spodziewać się, że za 3-4 lata, w przypadku dobrych zbiorów, wystąpić może nadprodukcja porzeczek. Dla ich producentów oznaczałoby to niskie ceny skupu i w efekcie niską opłacalność produkcji.
Należy przypomnieć, że obecnie w przypadku dobrych warunków pogodowych i korzystnych zbiorów producenci mają do czynienia z niskim poziomem cen. Należą one również do jednych z najbardziej zmiennych w ostatnich latach. W 2006 roku średnia cena skupu porzeczek czarnych do przetwórstwa według danych IERiGŻ-PIB wynosiła 0,63zł/kg, w bieżącym roku ukształtowała się na poziomie ponad 4,00 zł/kg.



POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę