aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niższe stopy procentowe

3 grudnia 2015
W środę  9 maja Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła główną stopę procentową do 3% z już rekordowo niskiego poziomu 3,25%, ponieważ wzrost gospodarczy jest niski, a inflacja spadła silniej niż oczekiwano.
W ciągu ostatniego roku Rada obniżyła stopy procentowe o 1,75 pp. i nie wykluczyła kolejnych cięć. Niższe stopy procentowe NBP przekładają się na obniżkę oprocentowania rynkowego, od którego uzależnione są raty kredytów w złotych. Decyzja RPP zaowocowała wzrostem cen i spadkiem rentowności polskich obligacji, które ustanowiły kolejne historyczne rekordy.
- Decyzja RPP o złagodzeniu polityki monetarnej jest uzasadniona w świetle danych o aktywności gospodarczej i inflacji w I kw. 2013 r. Wskazują one, że dynamika PKB i inflacja CPI w tym okresie ukształtowały się najprawdopodobniej poniżej poziomów zakładanych w marcowej projekcji inflacji NBP. Ważnym argumentem za obniżką stóp było również odnotowane w marcu i kwietniu istotne pogorszenie koniunktury w strefie euro i w Niemczech, sygnalizujące wzrost prawdopodobieństwa utrzymywania się inflacji poniżej celu inflacyjnego RPP w średnim okresie. Podstawowym problemem polityki monetarnej w Polsce pozostaje jej niska skuteczność. Mimo znaczącej redukcji stóp procentowych oraz rynkowych oczekiwań na ich dalszy znaczący spadek kurs złotego nie uległ istotnemu osłabieniu. W mojej ocenie fakt ten przemawia za dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej. Oczekuję, że decyzja o kolejnej obniżce stóp o 25 pb zostanie podjęta na lipcowym posiedzeniu RPP – mówi Jakub Borowski, członek Rady Gospodarczej.



POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę