aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowa Komisja do Spraw Środków Ochrony Roślin

3 grudnia 2015
27 kwietnia 2013 r. weszła  w życie ustawa o środkach ochrony roślin, ogłoszona 12 kwietnia br. (Dz. U. poz. 455 ). Tego samego dnia, zgodnie z art. 81 tej ustawy, upłynęła też  kadencja Komisji do Spraw Środków Ochrony Roślin utworzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849, z późn. zm.).
Wobec tego, zgodnie z przepisami art. 13 ustawy o środkach ochrony roślin powołana zostanie nowa Komisja do spraw Środków Ochrony Roślin, która pełnić będzie funkcję organu opiniodawczo-doradczego ministra właściwego do spraw rolnictwa – informuje resort rolnictwa
Do zadań Komisji należy opiniowanie, na wniosek ministra właściwego do spraw rolnictwa, spraw dotyczących substancji czynnych, sejfnerów, synergetyków i środków ochrony roślin, w szczególności wydawania opinii w zakresie oceny lub uwag.
Komisja składać się będzie z jednego przedstawiciela ministra właściwego do spraw rolnictwa, jednego przedstawiciela ministra właściwego do spraw środowiska,ednego przedstawiciela ministra właściwego do spraw zdrowia,jednego przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych jednego przedstawiciela organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ekologia, jednego przedstawiciela związków zawodowych rolników i   jednego przedstawiciela organizacji społecznych, których statutowym celem
działania jest pszczelarstwo.
Zgodnie z przepisami art. 13 ust. 5 ustawy o środkach ochrony roślin, przedstawicieli organizacji, o których mowa w w/w pkt 5-7 powołuje minister właściwy do spraw rolnictwa spośród kandydatów zgłoszonych odpowiednio przez związki zawodowe rolników oraz organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ekologia albo pszczelarstwo.
Związki zawodowe rolników, organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ekologia lub pszczelarstwo mogą zgłaszać kandydatów na członków Komisji do Spraw Środków Ochrony Roślin, spełniających wymagania określone w art. 13 ust. 6 ustawy o środkach ochrony roślin tj. nie pozostając w takim stosunku prawnym lub faktycznym z producentami, posiadaczami zezwoleń na wprowadzanie środka ochrony roślin lub podmiotami posiadającymi pozwolenia na handel równoległy, który może budzić wątpliwości co do ich bezstronności w zakresie ich opinii; nie biorą udziału w opracowywaniu oceny lub uwag; będą utrzymywać w tajemnicy wszelkie informacje, wyniki badań i dane związane z opiniowanymi sprawami.
Mając na uwadze konieczność zachowania ciągłości procesu rejestracji środków ochrony roślin Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie przyjmować zgłoszenia  w terminie do 27 maja 2013 r.

POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę