aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O rolniczym rynku pracy

17 marca 2008
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ostatnim swoim posiedzeniu w dniu 13 marca wysłuchała informacji o sytuacji na rynku pracy, a w szczególności o możliwości zatrudniania pracowników sezonowych, zatrudniania cudzoziemców oraz rozwiązania problemu braku siły roboczej w niektórych działach rolnictwa (ogrodnictwo).
Referowali: zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Beata Czajka oraz dyrektor Departamentu Migracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Janusz Grzyb.
W informacji przedłożonej przez resort pracy akcent padł na szereg czynników, które powodują złą sytuację zatrudnieniową w sektorze rolniczym. Statystyki MPiPS mówią, że w III kwartale 2007 r. w tym sektorze pracowało 2301 tys. osób, tj. o 5,2% mniej niż rok wcześniej, a odsetek zatrudnionych zmniejszył się na przestrzeni roku z 16,3% do 14,9%. Naprawa sytuacji w sektorach ogrodniczym i sadowniczym wymaga działań kilku resortów. Można przypuszczać, że brak rąk do pracy w dużej mierze związany jest również z wyjazdami zarobkowymi Polaków za granicę. Wobec powyższego postulowano, aby nie zabiegać tylko o względy pracowników zagranicznych, ale szczególnie zadbać o polskich.
Zwracano uwagę, że rozszerzenie strefy Schengen na Polskę spowodowało, że potencjalni pracownicy często omijają nasz kraj - (mimo, że zajmujemy siódme miejsce pod względem atrakcyjności zatrudnienia w UE), wybierając inne regiony Europy m.in. z uwagi na wyższy poziom wynagrodzeń.
Podczas dyskusji pojawił się problem uregulowań prawnych, które powodują, że procedury wydawania pozwoleń na pracę dla obcokrajowców są czasochłonne. Najwięcej problemów występuje w urzędach konsularnych na Ukrainie. Jednakże z zapewnień przedstawiciela MSZ obecnego na posiedzeniu Komisji wynika, że trwają prace nad usprawnieniami w tym kierunku. Zaproszeni goście wymieniali problem zdefiniowania terminu „pracownik sezonowy bądź tymczasowy”- obecne uregulowania prawne odnoszące się do tej grupy pracowników są niewystarczające. Obok tego pojawia się kwestia szarej strefy, nie wiadomo na jak szeroką skalę rozwinięty jest ten proceder, ile osób rzeczywiście pozostaje bezrobotnych, a dla ilu jest to wygodna sytuacja. Wobec złożoności problemu zatrudniania pracowników w sektorze rolniczym członkowie Komisji zdecydowali, że wystąpią do Prezesa Rady Ministrów z dezyderatem w sprawie rozwiązania powyższej kwestii.


POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę