OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

O rolniczym szkolnictwie

30 kwietnia 2008
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wysłuchała informacji nt. ,,Ocena funkcjonowania szkół rolniczych przejętych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ograniczenia w przejmowaniu szkół. Finansowanie szkół rolniczych w celu poprawy kształcenia w zawodzie rolnika”.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Artur Ławniczak.
Minister poinformował, że w bieżącym roku kalendarzowym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło 28 zespołów szkół rolniczych. Ogólna liczba uczniów w szkołach prowadzonych przez resort rolnictwa wynosi 9809 oraz 2273 słuchaczy w szkołach dla dorosłych.
Minister podkreślił, że po przekazaniu szkół rolniczych na szczebel samorządów powiatowych całkowicie zamarło doradztwo metodyczne dla nauczycieli, paradoksem było nauczanie przyszłych rolników wg przestarzałych programów edukacyjnych, które nie potrafiły sprostać nowoczesnym technologiom zarówno w dziedzinie hodowli, upraw jak i obsługi maszyn. Czas dekoniunktury w rolnictwie spowodował małe, wręcz zanikające zainteresowanie edukacją w szkołach rolniczych. Obecnie ze względu na poprawę warunków zarówno pracy jak i życia na wsi wzrosło zainteresowanie pozyskiwaniem wykształcenia rolniczego.
W dyskusji pojawiły się podzielone zdania, co do celowości przejmowania oświatowych placówek rolniczych przez resort rolnictwa. Mówiono o dyskryminacji pozostałych szkół, na co minister odpowiedział, że przejmowane szkoły staną się placówkami wzorcowymi, wyznaczającymi i utrzymującymi standardy kwalifikacyjne kształcenia rolniczego, które będą wspomagać szkoły rolnicze prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego w przygotowaniu kadr na potrzeby rolnictwa i obszarów wiejskich. Ponadto w dyskusji poruszono kwestię optymalnej liczby szkół dla zapewnienia ciągłości kadr w gospodarstwach rolnych, z informacji ministra wynika, że obecnie 90% absolwentów szkół rolniczych pracuje w gospodarstwach rolnych.
Komisja podjęła decyzję o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej ds. szkolnictwa rolniczego, której zadaniem będzie monitorowanie funkcjonowania szkół rolniczych. Skład podkomisji zostanie ustalony na następnym posiedzeniu Komisji.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Rady Ministrów w sprawie funkcjonowania szkół rolniczych przejętych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę