aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oświadczenie Unii Owocowej w sprawie sytuacji eksportu owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej

5 stycznia 2016

Podczas zbliżających się targów Internationale Grüne Woche w Berlinie będą toczyć się bardzo ważne rozmowy pomiędzy Komisją Europejską i Rosją a także Polską i Rosją na temat przyszłości eksportu polskich owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej. Pragniemy, aby stanowisko Polski w tej sprawie uwzględniało głos Stowarzyszenia Unia Owocowa ? największej polskiej organizacji zrzeszającej rodzimych eksporterów świeżych owoców i warzyw.


Niektóre z rozważanych rozwiązań mogą spowodować faktyczne zamknięcie eksportu polskich owoców i warzyw do Rosji. Trzeba podkreślić, że aż 50% eksportu polskich owoców i warzyw trafia do Rosji. Zamknięcie tego rynku dla Polski może doprowadzić do katastrofalnego kryzysu polskiego sadownictwa, a także utratę tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i eksporcie.
W opinii Stowarzyszenia Unia Owocowa najbardziej niepokojąca jest możliwość uzgodnienia przejściowego rozwiązania (do czasu wdrożenia właściwych procedur bezpieczeństwa żywnościowego), które może zostać zaproponowane przez stronę rosyjską podczas targów Internationale Grüne Woche w Berlinie. Zakładałoby ono zmniejszenie „partii” badanych jabłek przeznaczonych na eksport do zaledwie 25 ton. Niestety w Polsce nie ma technicznych możliwości aby realnie i terminowo badać tak dużą liczbę próbek. Jeżeli zmniejszy się wielkość partii, to automatycznie zwiększy to liczbę badanych próbek, a tymczasem już dzisiaj przy badaniu partii 200 czy 300 tonowych na wyniki badań czeka się od 1 do 2 miesięcy. Dziesięciokrotne zwiększenie liczby badanych próbek w polskich laboratoriach oznacza dla eksporterów prawie roczny czas oczekiwania na wyniki badań i otrzymanie niezbędnych do wysyłki do Rosji dokumentów. Stowarzyszenie Unia Owocowa zwraca uwagę, że przy takich terminach praktycznie zamknie się legalną możliwość eksportu polskich owoców i warzyw do Rosji. Wynika to również z faktu, że w Polsce akredytacje
z Rosji na wykonywania badań posiadają obecnie tylko 3 laboratoria (konieczność takich akredytacji to efekt Memorandum z 2008 podpisanego pomiędzy Rosją a Unią Europejską), a zatem zmniejszenie liczby próbek to 25 ton jest w obecnych warunkach w Polsce nierealne.
W ubiegłym roku eksport polskich owoców i warzyw do Rosji napotykał wiele utrudnień. Jednym z nich było m.in. w listopadzie 2011 zagrożenie wpisania 25 największych polskich eksporterów na tzw. czarną listę – pod zarzutem zaniedbań w kontroli bezpieczeństwa przewożonej żywności za wschodnią granicę. Pismo w tej sprawie przesłała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego
i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor). Dzięki interwencji Ministerstwu Rolnictwa
i Rozwoju Wsi na razie niebezpieczeństwo to zostało oddalone.
Polscy eksporterzy obawiają się jednak, że nawet tymczasowe wprowadzenie 25-tonowych „partii” może wymusić na wielu przedsiębiorcach kupowanie nieakceptowanych przez polskie władze „prywatnych certyfikatów”, które w ubiegłym roku zaczęła wydawać zarejestrowana w Polsce organizacja – na podstawie porozumienia z Rossielchoznadzorem. Koszt jednego takiego certyfikatu określono na 300 EUR od każdego wysłanego do Rosji Tira bez pewności, że cena ta nie wzrośnie kilkukrotnie, za co będzie musiał zapłacić producent który już w tej chwili jest często w złej sytuacji finansowej.
Opowiadamy się za zachowaniem gospodarczego partnerstwa w handlu owocami i warzywami oraz za przejrzystymi przepisami regulującymi kwestię eksportu polskiej żywności do Rosji. Wiemy, że do realizacji tego celu potrzebujemy silnego partnera, dlatego pozostajemy w kontakcie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i liczymy na dalsze wsparcie Ministerstwa.
Popieramy politykę dążącą do zniesienia dodatkowych, prywatnych certyfikatów wstępnej kontroli żywności. Wprowadzenie 25-tonowych próbek pozostawi eksporterom tylko jedno wyjście z sytuacji: zakupienie dodatkowych certyfikatów (zastępują one oficjalne uzgodnione bilateralnie dokumenty niezbędne przy eksporcie) w prywatnej firmie wskazanej przez Rossielchoznadzor. Ten dokument pozwala na wyeksportowanie owoców i warzyw poza kontrolą odpowiedzialnych za to organów administracji państwowej. Mamy jednak poczucie, że postępując w ten sposób, działalibyśmy wbrew zaleceniom polskich władz. Stowarzyszenie Unia Owocowa stoi na stanowisku, aby w okresie przejściowym (zanim zostaną wprowadzone zatwierdzone przez oba kraje oraz Komisję Europejską regulacje dotyczące eksportu owoców i warzyw do Rosji) został utrzymany stan sprzed wprowadzenia dodatkowych certyfikatów i jednocześnie, aby był opracowywany transparentny system zapewniający jeszcze większą poprawę bezpieczeństwa produkcji. Na czym nam bardzo zależy.

W imieniu Unii Owocowej
Prezes Zarządu Jacek Skoneczny
Wiceprezes Roman Cybulski
Wiceprezes Waldemar Żółcik
Członek Zarządu Robert Monarski

 

Unia Owocowa – jest Stowarzyszeniem Polskich Eksporterów i Dystrybutorów Owoców i Warzyw i zrzesza kilkadziesiąt dużych firm oraz grup producenckich zajmujących się eksportem owoców i warzyw do Rosji. Organizacja opiera swoją działalność na pracy społecznej członków i przeznacza wszystkie przychody na działalność statutową. Unia Owocowa reprezentuje interesy około 60 % polskich przedsiębiorców eksportujących owoce i warzywa do Rosji.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę