OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Owoców będzie więcej

10 sierpnia 2013
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że podane przez GUS wstępne szacunki zbiorów upraw ogrodniczych wskazują na wzrost wielkości krajowej produkcji owoców w 2013 roku. Dotyczy to zarówno owoców z drzew jak też owoców jagodowych. W przypadku tych pierwszych wzrost wynieść ma 1,8 proc., a wysokość zbiorów ukształtować się na poziomie 3,3 mln ton. Przyczyniły się do tego dobre warunki pogodowe w czasie kwitnienia czy też zawiązywania owoców, a także w okresie dalszego wzrostu owoców.

Oszacowano wstępnie, że zwiększą się zbiory wszystkich gatunków owoców z drzew. Nieznacznie, bo o 0,9 proc., do 2,9 mln ton, wzrosnąć mają zbiory jabłek, co oznaczałoby kolejną rekordową produkcję tych owoców. Jednak jak zaznaczono, zróżnicowanie w zakresie plonowania poszczególnych odmian może być dość wyraźne. Do wzrostu zbiorów owoców z drzew w dużym stopniu przyczynić mają się wchodzące w owocowanie nowe nasadzenia. Mniejsza ma być natomiast produkcja owoców w sadach przydomowych, które w ubiegłym roku owocowały dość obficie. Może to oznaczać więcej owoców deserowych w tym także jabłek, mniej natomiast tych o jakości kwalifikującej je do przetwórstwa.
Największe wzrosty wysokości zbiorów odnotuje się w przypadku gruszek oraz czereśni - odpowiednio o 14,3 i 23,7 proc. do poziomu 74 i 51 tys. t. Dla czereśni oznaczałoby to także rekordową produkcję - wyższą o blisko 34 proc. w stosunku do średniej z lat 2006-2010. GUS prognozuje również zwiększenie krajowych zbiorów wiśni o 6 proc. do poziomu 186 tys. t, jednak jak podkreślono jakość owoców może być gorsza w wyniku występujących chorób grzybowych.
Rekordowe, jak zaznacza GUS, mogą być w tym roku zbiory malin. Łącznie z malinami jesiennymi produkcja wynieść ma 129 tys. t wobec 127 tys. t w roku poprzednim jednak pod względem przyszłych czynników pogodowych wielkość ta może ulec zmianie. Szacunki wskazują również na wzrost produkcji truskawek o 8,6 proc. do 163 tys. ton. Plonowanie tych owoców było jednak w dużym stopniu ograniczone poprzez zmienne czynniki atmosferyczne, dlatego w porównaniu do średniej z lat 2006-2010 zbiory były o 11,5 proc. niższe. Biorąc pod uwagę uprawę porzeczek, tu także nastąpił wzrost - o 2,5 proc. do 199 tys. t, w tym porzeczek czarnych o 5,2 proc. do 152 tys. t. Jak zaznacza GUS liczba ta obejmuje również produkcję w ogrodach przydomowych i poza sadami, co jest ważne w kontekście prowadzonych dyskusji odnośnie rzeczywistej wielkości produkcji czarnych porzeczek w kraju. Jedyną uprawą, której produkcja ma być niższa jest agrest. Jego zbiory oszacowano na poziomie 15 tys. ton, czyli o 5,7 proc. niższym niż w roku ubiegłym.



POWIĄZANE

Oświadczenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Rady Eu...

OBUDŹ SIĘ POLSKO !!! , jeżeli nie chcesz nadal tkwić w partyjnej niewoli przypie...

Sekretarz Rolnictwa USA Brooke L. Rollins ogłosiła dziś natychmiastowe zawieszen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę