OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

PiS złożył projekt rezolucji Sejmu ws. sytuacji na wsi

11 lutego 2015
Klub parlamentarny PiS złożył w środę w Sejmie projekt rezolucji, zgodnie z którą posłowie mieliby wyrazić niepokój z powodu kryzysu na wsi i wezwać rząd do "działań mających na celu doprowadzenie do opłacalności produkcji rolnej".
Jak zapowiedzieli podczas konferencji w Sejmie posłowie PiS, klub złoży też dwa projekty ustaw: projekt ws. wstrzymania na okres 5 lat sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych, a także projekt o "zapobieganiu nieuczciwym praktykom rynkowym stosowanym wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem tymi produktami".

 "Sejm RP wyraża niepokój z powodu trwającego na polskiej wsi kryzysu, którego przejawami są: spadek cen produktów rolnych przy jednoczesnym wzroście cen części środków do produkcji rolnej oraz destabilizacja wielu rynków rolnych, w tym rynku mleka, rynku wieprzowiny, rynku owoców i warzyw" - brzmi fragment projektu rezolucji przekazanego PAP.

 Sejm - według projektu - miałby negatywnie ocenić brak prowadzenia przez rząd "spójnej, rzetelnej i opartej na opracowanym programie polityki wobec polskiej wsi", a także ograniczanie środków w budżecie.

"Sejm RP wzywa Radę Ministrów do podjęcia działań mających na celu doprowadzenie do opłacalności produkcji rolnej w Polsce oraz poprawy poziomu i jakości życia mieszkańców wsi" - brzmi dalszy ciąg rezolucji.

 "Te działania wynikające z możliwości parlamentarnych przedstawiamy jako nasz głos w trwającej dyskusji. Jednocześnie wzywamy rząd, panią premier, aby podjęła rozmowy z polskimi rolnikami" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Jurgiel (PiS).

 Z kolei kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda w liście skierowanym do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska zwraca się do niego, aby "podjął i wprowadził na najbliższe obrady Rady problem zagrożeń dla rolnictwa europejskiego, w tym także dla rolnictwa w Polsce".

 Duda podkreślił, że należy się zająć rekompensatami dla rolników w związku z rosyjskim embargiem na import produktów rolnych z UE, karami za przekraczanie kwot mlecznych, a także działaniami ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 W środę przed gmachem resortu rolnictwa - z inicjatywy OPZZ rolników - zorganizowano protest uzasadniany trudną sytuacją w rolnictwie. Rolnicy domagają się m.in. odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz interwencji na rynku wieprzowiny i mleka. W środę po godz. 14 rozpoczęły się rozmowy rolniczego OPZZ z ministrem Markiem Sawickim. Krótko po rozpoczęciu rozmów spotkanie opuścił szef związku Sławomir Izdebski. (PAP)


POWIĄZANE

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego ...

Sztuczna inteligencja (AI). Mamy przyjemność przedstawić Państwu rozmowę z ekspe...

Jak informuje ARiMR, indywidualni pszczelarze i zrzeszające ich organizacje już ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę