aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Po drodze do Krzyżowej

7 listopada 2002

Wczoraj (tj. 6.11.2002 r.) odbyło się we Wrocławiu seminarium pt. "Dolny Śląsk w europejskiej polityce rolnej", poświęcone przygotowaniu stanowiska na Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze – Krzyżowa 2002. Organizatorem tego spotkania była wrocławska Akademia Rolnicza. 

Przedstawionych zostało osiem referatów, których celem było wprowadzenie do dyskusji o szansach i zagrożeniach dolnośląskiego rolnictwa w obliczu wejścia do UE:

  • "Polityka rolna w UE"
  • "Nowe stanowisko negocjacyjne z UE w odniesieniu do problemów rolnictwa"
  • "Diagnoza stanu rolnictwa na Dolnym Śląsku"
  • "Systemy wspomagania rolnictwa (informacja, edukacja)"
  • "Rola i miejsce doradztwa rolniczego oraz kształcenia ustawicznego w środowisku wiejskim"
  • "Niekonwencjonalne źródła energii pochodzenia rolniczego"
  • "Stan gospodarki żywnościowej na Dolnym Śląsku"
  • "Bilans żywnościowy na Dolnym Śląsku"

Po wystąpieniach wywiązała się burzliwa dyskusja, w której cenne uwagi przekazał profesor Zbigniew Dobrzański. Mówił on m.in. o tym, że problemów jest cała masa, są one wielopłaszczyznowe, i jedno takie spotkanie nie jest w stanie poruszyć ich wszystkich. Ważne jest, żeby dojść do konsensusu i znaleźć drogę do zaktywizowania rolnictwa na Dolnym Śląsku. Profesor przedstawił kilka propozycji. 

Pierwszą sprawą jest uzdrowienie rolnictwa górskiego. Przykładem dla nas mogą być Czesi, którzy wyprowadzili rolnictwo w Sudetach. Nie możemy zapominać o tym, że nasze góry dziczeją. Co z tego, że powstała ustawa górska? Musimy wiedzieć jak zacząć działać. Musimy przygotować się do organizacji gospodarstw ekologicznych, my mamy pół procent takich gospodarstw, a w Unii jest kilkanaście procent i co roku przybywa. To jest dla nas wielka szansa, ale trzeba się tym zająć. Co zrobić, żeby w regionie dolnośląskim zaczęły powstawać nowoczesne ubojnie czy też mleczarnie? Muszą być pewne działania odgórne. Dlaczego nie powołać stref aktywności przemysłowej? Mamy 8 wyższych uczelni rolniczych, kształcimy tyle młodzieży, ale jaki procent zostaje na roli? A może by wprowadzić system duński? Chcesz prowadzić gospodarstwo powyżej 20 ha to musisz mieć średnie wykształcenie rolnicze, lub okołorolnicze, 50 ha - wyższe – wyliczał profesor Dobrzański. 

Spotkanie zaowocowało nie tylko opracowaniem stanowiska na Forum „Krzyżowa 2002”, ale także inicjatywą utworzenia – przy udziale Bussines Centre Club – rady programowo-konsultacyjnej, w skład której weszliby przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego oraz pracownicy uczelni, którzy przejęliby rolę koordynatora projektu. Celem działalności rady byłaby przede wszystkim działalność informacyjna i lobbingowa, a także promocja rolnictwa dolnośląskiego. 

Spotkanie w Krzyżowej rozpocznie się 29.11.2002 r. a potrwa do 1.12.2002 r. 


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

W ciągu następnych lat branża gier online będzie prze­żywać zmiany. Rozwój nowyc...

Po wielu atakach na rolnicze związki zawodowe i inne organizacje oraz na indywid...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę