aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podatki dla Izb Rolniczych zgodne z konstytucją

1 lipca 2003

Gminy będą nadal płacić na rzecz Izb Rolniczych 2 proc. podatku rolnego, pobranego na obszarze działania Izb – orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny. Według Trybunału, ustawa o Izbach Rolniczych jest tym samym zgodna z konstytucją.

Trybunał rozpatrzył wniosek Rady Miejskiej w Przemyślu w sprawie nowelizacji ustawy o izbach rolniczych z czerwca 2001 r. Według Rady, ustanowiony wówczas obowiązek odpisu podatku na rzecz Izb narusza status finansowy gmin i pozbawia je dochodów przyznanych w innej ustawie.
 
Sędziowie uzasadniali w wyroku, że dzięki stałym dochodom z podatków Izby Rolnicze mogą lepiej reprezentować rolników wobec państwa. Są w ten sposób niezależne zarówno od kontroli władz lokalnych, jak też centralnych. Rolą Izb jest pomoc rolnikom w dostosowaniu rynków rolnych do norm UE.
 
Do czerwca 2001 r. podstawowym dochodem Izb Rolniczych były przyznawane corocznie dotacje budżetu państwa. Natomiast po znowelizowaniu ustawy, podstawowym dochodem Izb są wpłaty ze strony samorządów lokalnych, przyznane Izbom na czas nieokreślony.
 
Pełnomocnik Rady Miasta Przemyśla przyznał, że nie jest to znaczne uszczuplenie budżetu miasta, jednak Przemyśl nie ma żadnego interesu prawnego w finansowaniu Izb. Według Rady Miasta, wpłaty na rzecz samorządu nie powinny być narzucone, ale dobrowolnie regulowane w odrębnej umowie między miastami z Izbami Rolniczymim, dotyczącej spełniania konkretnych działań na rzecz rolników. Tymczasem Przemyśl, jako gmina typowo miejska, nie widzi potrzeby i nie zleca Izbom żadnych takich zadań.
 
Trybunał nie uwzględnił argumentów Przemyśla. W wyroku uzasadniono, że pozbawienie gmin 2 proc. dochodów nie narusza ich samodzielności finansowej.
 
Sędziowie poparli stanowisko Sejmu, według którego Izby pełnią istotną rolę w zmianach rynku rolnego i przystosowaniu rolnictwa do norm UE. Według przedstawiciela parlamentu, Izby nie utrzymają się wyłącznie ze składek członkowskich ze względu na trudną sytuację finansową rolników.
 
Jednocześnie Trybunał krytycznie ocenił przyznanie Izbom Rolniczym stałego udziału w podatkach. Według konstytucji, tylko państwo i samorządy terytorialne mają prawo do dochodów podatkowych. Natomiast izby są samorządami rolniczymi. Jednak według sędziów, nie to było przedmiotem zaskarżenia.
 
 Wyrok jest ostateczny.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę