aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

POLAGRA-FARM 2002

12 października 2002

POLAGRZE-FARM towarzyszy XVII Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Krajowa Wystawa Ogrodnicza oraz wystawa Polskie Owoce, Warzywa i Materiał Szkółkarski HORTI-LOGISTYKA. W atmosferę ekspozycji tych targów wpisuje się także Pawilon Ludowy. Takie połączenie targów z imprezami tematycznie związanymi z rolnictwem umożliwia kompleksowe ujęcie tematyki, której są poświęcone.

Do zwiedzenia POLAGRY-FARM zapraszamy w dniach od 10 do 13 października. Uroczyste otwarcie targów nastąpi w czwartek 10 października o godzinie 10.00 w pawilonie 11. Cena biletu wstępu dla zwiedzających wynosi tylko 5 zł.

Udział w targach POLAGRA-FARM 2002 potwierdziło ponad 480 wystawców i firm reprezentowanych z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Kanady, Korei, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch. Wystawcy zaprezentują swoją ofertę na powierzchni blisko 17.500 m2. Łacznie z Krajową Wystawą Ogrodniczą i XVII Krajową Wystawą Zwierząt Hodowlanych ekspozycja zajmuje prawie 24.300 m2.

Zakres ekspozycji: maszyny i urządzenia rolnicze, nasiona, nawozy, środki ochrony roślin.
Po raz pierwszy podczas POLAGRY-FARM maszyny rolnicze zostaną zaprezentowane zarówno w pawilonach i na terenie otwartym, jak i w ruchu na polu. Przygotowana została też wystawa prototypów maszym, które jeszcze nie są produkowane. 
W ramach ekspozycji odbędzie się także Forum Producentów Roślin Zbożowych, Forum Producentów Kukurydzy i Forum Producentów Rzepaku.
Główny temat Forum Federacji Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych to – ,,Skutki finansowania wejścia Polski do Unii Europejskiej na warunkach Unii Europejskiej – dla towarowych gospodarstw rolnych”.  

Polagra show

Podczas Polagry-Show swoje możliwości w warunkach polowych zaprezentują maszyny rolnicze. Miejscem pokazów będzie pole należące do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Program pokazów przewiduje: zbiór kukurydzy na ziarno, zbiór kukurydzy na kiszonkę (sieczkarnie samojezdne oraz zaczepiane do ciągnika), siew punktowy-bezpośredni, orkę w ściernisko po kukurydzy, prezentacje działania maszyn uprawowych, uprawowo-siewnych Fiona, spełniającej 7 różnych funkcji przy jednym przejeździe, wysiew nawozów i opryski, zbiór buraka cukrowego, prezentacje maszyn będących ,,hitami nowoczesnego rolnika”.

Pokazy odbędą się w sobotę i w niedzielę 12-13 września w godzinach od 11.00 do 13.00. w Szreniawie (10 km od Poznania w kierunku na Wrocław). Międzynarodowe Targi Poznańskie oferują zainteresowanym zwiedzającym bezpłatny dojazd pociągiem i autobusem do Szreniawy w dniach 12 i 13 października:

● pociąg retro – wyjazd z terenów MTP do Szreniawy o godz. 10.15, powrót ze Szreniawy na Dworzec Główny w Poznaniu  ok. 14.15.

● autobusy wahadłowe – wyjazdy z terenów MTP co pół godziny od 9.30 do 16.30, wyjazdy ze Szreniawy co pół godziny od 9.30 do 17.00.

Równocześnie odbywać się będzie festyn rodzinny "Omłoty w Szreniawie" organizowany przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. W programie m.in. pokaz wyrobu świeczek woskowych, pokazy pracy twórców ludowych, mielenie zboża na kamiennych żarnach i pieczenie chleba w tradycyjnym wiejskim piecu.

Zakres ekspozycji: materiał zarodowy zwierząt, urządzenia stosowane w hodowli zwierzęcej, pasze, dodatki paszowe, weterynaria.

XVII Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych
               pawilon 1, 2, 12, 23, 31

Motto wystawy: "Poprzez nowoczesną hodowlę i genetykę do Unii Europejskiej"

W 2001 r. po sześciu latach przerwy Wystawa Zwierząt Hodowlanych wróciła na tereny targowe (w latach 1995-2000 organizowana była w Sielinku). W tym roku wystawa uzyskała status ogólnokrajowy i bedzie organizowana jako XVII Krajowa Wystawa Zwierzat Hodowlanych. Wspólorganizatorami wystawy są Międzynarodowe Targi Poznańskie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowe Centrum Hodowli Zwierzat i związki hodowców zwierząt. Będzie to największe wydarzenie bloku tematycznego HODOWLA.

W tegorocznej wystawie weźmie udział prawie 300 wystawców, którzy zaprezentują:

  • 117 szt. bydła, w tym: 35 jałówek cielnych (30 rasy czarno białej, 5 jersey), 7 buhajów ras mięsnych, 60 krów ras mlecznych (45 czarno białych , 5 polskiej czerwonej, 5 czerwono białej i 5 simentaler), 15 krów mięsnych wraz z cielętami (ogółem 30 sztuk) ras limousine, charolaise hereford, angus czerwony.
  • 80 szt. trzody chlewnej, w tym: 56 knurków (wielka biała polska, polska biała zwisłoucha, duroc, pietrain, linia 990-4 i krzyżówkowe) i 24 loszki (wielka biała polska, polska biała zwisłoucha, złotnicka biała i pstra, puławska)
  • 110 szt. owiec 15 ras (ogółem 43 stawki ; w tym 19 tryków i 24 maciorki)
  • 30 szt. kóz 4 ras (razem 10 stawek ; w tym 8 stawek kózek , 2 stawki kóz dojnych)
  • 88 szt. koni (m.in.czystej i pełnej krwi arabskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, śląskiej, zimnokrwistej, huculskiej, koniki polskie, kuce)
  • zwierzęta futerkowe: 185 szt. królików (m.in. rasy belgijskiej, nowozelandzkiej, kalifornijskiej, wiedeńskiej, oraz różnych odmian barwnych; wśród ras rodzimych obecne będą króliki rasy Popielniańskiej Białej)
  • 36 szt. nutrii odmiany: standard, grenland, bursztynowo – złocista, 115 szt. szynszyli
  • 10szt. zwierząt mięsożernych (lisy polarne, lisy pospolite, jenoty)
  • 44 stad drobiu grzebiącego, 13 stad drobiu wodnego, 2 stada strusi afrykańskich i 1 stado strusi młodych
  • pszczelarze zaprezentują dorobek polskich pasiek hodowlanych pszczół linii rasy kraińskiej, kaukaskiej, środkowo – europejskiej i krzyżówkowych (ogółem 64 linii)
  • ryby hodowlane (6 akwariów)

We wtorek 10 października komisje sędziowskie będą oceniać zwierzęta w pawilonach: 1, 2, 12, 31. Od piątku 11 października na specjalnych ringach odbywać się będą prezentacje nagrodzonych zwierząt: bydła, koni, owiec i kóz w pawilonie 2 trzody chlewnej i zwierząt futerkowych w pawilonie 12.

Ciekawie zapowiada się prezentacja maszyn udojowych. Krowy będą dojone sprzętem produkowanym przez firmy: Alima-Bis, DeLaval i Westfalia.

Pokazy konne obejmujące m.in. woltyżerkę, powożenia zaprzęgami, ujeżdżenie małych koni i pony będzie można zobaczyć na ringu w pawilonie 2. Wystawie towarzyszyć będą także degustacje wołowiny kulinarnej, jagnęciny, gęsiny, parmezanu orz wyrobów mlecznych z owiec i kóz.

Forum Rolnicze
 pawilon 1 piętro

Ważnym wydarzeniem dla środowiska hodowców (zarówno praktyków jak i naukowców) będzie IV Forum Rolnicze, którego bogaty program zawiera tematykę związaną z hodowlą zwierząt. Podczas Forum zostaną przedstawione i będą dyskutowane zagadnienia dotyczące hodowli i produkcji bydła mięsnego i mlecznego, trzody chlewnej, koni, drobiu, królików, owiec, nutrii, pszczół miodnych oraz czynników warunkujących rozwój strusiarstwa.

Zakres ekspozycji: maszyny, urządzenia i narzędzia dla warzywnictwa i ogrodnictwa, szklarnie i tunele foliowe, materiał pomocniczy w uprawach, urządzenia nawadniające, materiał szkółkarski i nasienny, nawozy.

Krajowa Wystawa Ogrodnicza i Międzynarodowa Wystawa Florystyczna
               pawilon 14, 17, teren otwarty między pawilonami 12 i 24

Ekspozycji POLAGRY-FARM towarzyszyć będą Krajowa Wystawa Ogrodnicza, i Międzynarodowa Wystawa Florystyczna zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa – Oddział Poznań. Zaproszenie do udziału w obu wystawach przyjęło 120 zakładów ogrodniczych, firm pracujących w sferze ogrodnictwa oraz florystyce zarówno z kraju i z zagranicy.

W pawilonie 17, w centralnym miejscu hali, zostanie zbudowana specjalna 120-metrowa konstrukcja, na której w sposób niekonwencjonalny będzie wyeksponowanych kilkadziesiąt odmian róż, tworzących olbrzymią oryginalną kompozycję składającą się z kilku tysięcy kwiatów. Ponadto na parterze będą eksponowane również inne liczne gatunki kwiatów (m.in. kalie, lilie, gerbery, anturium) oraz ozdobne rośliny doniczkowe, rabatowe i balkonowe, ozdobny i sadowniczy materiał szkółkarski, a także podłoża z roślinami na nich wyprodukowanymi i nawozy ogrodnicze. Na piętrze prezentowana będzie szeroka gama owoców, warzyw, nasion, oraz kompozycje z suchych kwiatów.

Równolegle do Krajowej Wystawy Ogrodniczej (w pawilonie 14) Stowarzyszenie organizuje Międzynarodową Wystawę Florystyczną, która ukaże najnowsze trendy i techniki układania kompozycji kwiatowych, wykonywane przez florystów z Polski oraz Danii, Szwecji, Czech, Rosji, Niemiec i Litwy. ,,Impresje jesienne” i ,,Babie lato”, to tematy przewodnie, według których floryści zaprezentują swoje prace.

Atrakcją Wystawy Florystycznej będzie olbrzymi wiklinowy kosz autorstwa Jędrzeja Stępaka. W dniu otwarcia wystawy (czwartek 10 października) poznańscy floryści na oczach publiczności wypełnią kosz ponad dwoma tysiącami róż i spróbują swoje osiągnięcie zarejestrować w Księdze Rekordów Guinnessa.

Ponadto w pawilonie zostanie ustawiona scena na której każdego dnia od godz. 11.00 do 16.00 floryści z kraju i za granicy, także przy udziale publiczności, będą prezentować aranżacje kwiatowe przygotowane zgodnie ze światowymi tendencjami w sztuce florystycznej, charakterystyczne dla reprezentowanych krajów.

Wystawie towarzyszyć będzie kiermasz handlowy zlokalizowany między pawilonem 12 i 24, na którym będzie można zaopatrzyć się w rośliny do dekoracji wnętrz, materiał szkółkarski i sprzęt ogrodniczy.

Jury Krajowej Wystawy Ogrodniczej, złożone z wybitnych specjalistów wszystkich dziedzin ogrodnictwa, wyłoni laureatów, których największe osiągnięcia w hodowli i produkcji zostaną nagrodzone Złotymi Medalami Wystawy, statuetkami oraz dyplomami.

HORTI-LOGISTYKA
       pawilon 24

Przedstawienie możliwości handlowych polskiego ogrodnictwa i pozyskanie dużych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, odbiorców polskich produktów jest głównym celem specjalnej wystawy Polskie Owoce, Warzywa i Materiał Szkółkarski HORTI-LOGISTYKA. Wezmą w niej udział organizacje producentów oraz producenci indywidualni materiału szkółkarskiego, warzyw i owoców. Aspekt logistyczny w obrocie produktami świeżymi będzie reprezentowany przez rynki hurtowe.

W ramach ekspozycji materiału szkółkarskiego zaprezentują się najlepsi producenci oraz związki szkółkarzy. Producenci owoców przedstawią przede wszystkim jabłka – na co wpływa zarówno termin organizacji targów jak i potencjał polskich producentów. Warzywa zostaną zaprezentowane w ramach ekspozycji rynków hurtowych – organizatorów dystrybucji warzyw w swoich regionach. Rynki Hurtowe będzie reprezentować Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza, Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy, Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego Wrocław, ,,FASTY” Rynek Hurtowy Rolno-Spożywczy Sp. z o.o. z Białegostoku oraz Lubelska Giełda Rolno-Ogrodnicza. Udział rynków hurtowych jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie one są elementem logistycznym, który w organizacji handlu towarami ogrodniczymi w Polsce ma do odegrania największą rolę. Rynki hurtowe przez możliwość oferowania dużych partii i jednorodnego produktu będą w dobie globalizacji partnerem dla importerów oraz platform logistycznych sieci supermarketów.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni przedstawiciele Regionalnego Stowarzyszenia Rynków Hurtowych Europy Środkowej i Wschodniej. Głównym celem Stowarzyszenia (założonego przez przedstawicieli rynków hurtowych Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Jugosławii, Polski, Rosji, Rumunii i Ukrainy) jest rozwój handlu produktami rolno-spożywczymi. W wystawie wezmą także udział przedstawiciele Wydziału Ekonomicznego Ambasady Polskiej RP w Berlinie (najbliższego Polsce rynku w Unii Europejskiej).

Zwiedzającymi HORTI-LOGISTYKĘ będą handlowcy i przetwórcy z kraju i z zagranicy. Ekspozycji towarzyszą seminaria poświęcone formom obrotu i logistyce w handlu produktami ogrodniczymi oraz rynkowi owoców i warzyw w Europie. HORTI-LOGISTYKĘ organizują Międzynarodowe Targi Poznańskie przy współpracy Regionalnej Wielkopolskiej Izby Rolno-Przemysłowej, Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej S.A. i Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Planowane podczas wystawy seminaria oraz spotkanie integracyjne wystawców posłużą wymianie poglądów i wzmocnieniu pozycji polskich producentów.

Ten blok tematyczny poswięcony bedzie wyzwaniom przyszłości, jakie stoją przed polską wsią i poszukiwaniu alternatywnych źródeł zarobkowania dla gospodarstw wiejskich.

Pawilon Ludowy
   pawilon 19, 26

W Pawilonie Ludowym atmosferę tej ekspozycji podkreśli prezentacja produktów lokalnych i występy zespołów ludowych. Weźmie w niej udział 48 powiatów, gmin, instytucji, firm i pracowni sztuki ludowej. Ekspozycja będzie służyć promocji obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych, walorów krajobrazowych i turystycznych. Swoje umiejętności w Pawilonie Ludowym zaprezentują także 33 kapele folklorystyczne.

Forum Unijne
pawilon 5 - VIP Loungue

Przybliżenie polskim rolnikom problematyki integracji z Unią Europejską to główny cel Forum Unijnego ,,W jedności siła”, które Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują wspólnie z Państwowym Wydawnictwem Rolniczym i Związkiem Unii Rolników Europejskich (COPA/COGEA). Na Forum, w którym wezmą udział rolnicy z Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec i Szwecji, zostaną poruszone tematy dotyczące udziału organizacji rolniczych w kształtowaniu polityki rolnej Unii Europejskiej oraz kwot i regulacji produkcji roślinnej i zwierzęcej. Spotkanie otworzy sekretarz generalny COPA/COGECA dr Risto Volanen. Ciekawym uzupełnieniem forum bedzie prezentowana w tym samym pawilonie wystaw "Z Poznania do poznania Unii Europejskiej"

Agroturystyka
 pawilon 28

Regionalne produkty agroturystyczne to jeden z tematów, poświęconego poszukiwaniu alternatywnych źródeł dochodu dla rolników, Forum Agroturystyki. Warto zwrócić uwagę na prezentację rozwiązań austriackich w agroturystyce podczas wykładu dr Hansa Embachera dyrektora Austrian Farm Holiday Association zatytułowanego ,,Instrumenty wspierające regionalny charakter produktu agroturystycznego w Austrii”.

Podczas targów odbędzie się konkurs na ,,Najlepszy agroturystyczny produkt regionalny”. Celem konkursu jest popularyzacja najbardziej profesjonalnie opracowanych i wdrożonych produktów terytorialnych z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Businessman Plus GSM Warta Forum
           pawilon 31 A

Uczestnicy tego forum będą poszukiwać odpowiedzi na poszczególne aktualne w perspektywie bliskiego członkostwa Polski w Unii Europejskiej pytanie: "Jak zdobyć unijnego konsumenta?"

Patronat nad tym spotkaniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wicepremier Jarosław Kalinowski.

Bioenergia
pawilon 11

W krajach Unii Europejskiej aktualnym priorytetem w działaniach proekologicznych jest ograniczenie emisji gazów „cieplarnianych”. W praktyce oznacza to stopniowe ograniczanie konwencjonalnych nośników energii i korzystanie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Rozwój energetyki odnawialnej powoduje również lokalną i globalną aktywizację gospodarczą oraz przekłada się na powstawanie nowych miejsc pracy.

Przyjęta przez polski rząd w roku 2001 „Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej” wyznacza limity udziału tej energii w bilansie krajowym (7,5 % w roku 2010 i 14 % w 2020). Energię „na bazie” słońca, wiatru, biogazu i biomasy można wykorzystać lokalnie, m.in. na terenach rolniczych (suszarnictwo, ogrodnictwo, nawadnianie stawów).

Producentami nośników czystej energii i surowców do wytwarzania biopaliw mogą być sami rolnicy. Stanowi to dla nich poważną alternatywę wobec tradycyjnych upraw „żywnościowych”.

Przy dużej powierzchni odłogów i ugorów (która może się powiększyć po wyznaczeniu przez Unię Europejską limitów na produkty rolne) sprawa ta nabiera szczególnego znaczenia. Istotna staje się także popularyzacja wiedzy na temat wieloaspektowego wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz produkcji surowców do celów energetycznych. Targi POLAGRA-FARM dają możliwość bezpośredniego dotarcia do producentów rolnych i są znakomitą okazją do fachowych dyskusji oraz konsultacji w tej dziedzinie.

Dlatego też Międzynarodowe Targi Poznańskie we współpracy z firmą Abrys organizują podczas targów seminarium „Bioenergia w rolnictwie”. Do programu seminarium została włączona tematyka dotycząca uprawy roślin energetycznych, które w ostatnim okresie cieszą się największym zainteresowaniem.

W drugim dniu targów odbędą się obrady Okrągłego Stołu Rolniczego, mające wskazać kierunki koniecznych przekształceń w rolnictwie. Przedmiotem otwartej dyskusji z udziałem zaproszonych przedstawicieli resortów rolnictwa, środowiska, pracy i polityki społecznej, parlamentarzystów, naukowców, praktyków oraz dziennikarzy będzie m.in. ustawa dotycząca biopaliw.

Seminarium na temat Krajowego Programu Zwiększania Lesistości
                                pawilon 23, sala 503

Warto także zwrócić uwagę na seminarium poświęcone Krajowemu Programowi Zwiększania Lesistości, które przedstawi prawne, organizacyjne i ekonomiczne aspekty zalesiania gruntów porolnych i nieużytków. Tematyka wykładów i dyskusji obejmuje m. in. stan i perspektywy realizacji Krajowego Programu Zwiększania Lesistości oraz zalesianie gruntów rolnych jako instrument polskiego planu rozwoju obszarów wiejskiech.

Wystawa Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
              pawilon 10 oraz teren otwrty

Motto wystawy brzmi: "Po szerokiej drodze......". Muzeum zaprezentuje kilkanaście obiektów ze swojej bogatej kolekcji pojazdów i zaprzęgów w tym m. in. pojazdy dworskie, myśliwskie, wyjazdowe chłopskie, gospodarcze i specjalne.

Wielkie Gotowanie
teren otwary - sektor IX

W sobotę, 12 października na terenie otwartym (sektor IX) odbędzie się festyn "Wielkie gotowanie". Podczas imprezy zorganizowanej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie wraz z redakcjami "Lata z radiem" i miesięcznika "Moje gotowanie" w największym garnku w Europie przygotowana zostanie wyborna zupa, której bezpłatnie skosztować będą mogli zwiedzający.

Nagrody

POLAGRA-FARM będzie miejscem wręczenia wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

  • Trzeciego dnia targów nastąpi rozstrzygnięcie konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich (sobota 12 października godzina 10.00 pawilon 2 ring)
  • Wszystkie zwierzęta prezentowane na XVII Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych będą poddane ocenie, a najlepsze okazy zostaną wyróżnione tytułami championów i wicechampionów (szczegółowe informacje w programie wystawy)
  • Nagrodami zostaną także wyróżnione najpiękniejsze okazy kwiatów, owoców i warzyw prezentowane na Krajowej Wystawie Ogrodniczej (sobota 12 października godzina 11.00-13.00, p[awilon 23 Klub Wystawców)
  • Ogólnopolskie Pismo Agrobiznesu ,,Agrobazar” wręczy najlepszym prezentowanym na targach produktom nagrody publiczności ,,Hit Polagry” (sobota 12 października godzina 15.30, pawilon 31 A Klub Wystawców)
  • Tradycyjnie przyznane zostaną nagrody za najlepsze rozwiązania architektoniczne stoisk (sobota, 12 października godzina 13.00 - 14.00, pawilon 31 A)
  • Ogłoszone zostaną wyniki i wręczone dyplomy w konkursie na "Najlepszy agroturystyczny produkt regionalny" (sobota, 12 pażdziernika godzina 15.00, pawilon 28 sala B)

KONFERENCJE PRASOWE

Czwartek 10 października

14.30Forum Producentów Roślin Zbożowych pawilon 5
16.00Krajowa Rada Izb Rolniczych pawilon 28 sala A

Piątek 11 października

13.30Konferencja prasowa HORTI-LOGISTYKA pawilon 28 sala A
15.00Briefing prasowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szreniawa


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę