biogaz_09_2025

Polska do Trybunału UE za brak ochrony nasion

30 stycznia 2012
Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieodpowiednie wdrożenie przepisów o ochronie nasion starych odmian warzyw. Przepisy te nakazują ułatwienia w rejestracji i wprowadzeniu do sprzedaży takich nasion.
"Polska nie wprowadziła przepisów dyrektywy w odpowiedni sposób do swojego porządku prawnego, a więc nie dopełniła swoich zobowiązań wynikających z prawa UE" - czytamy w komunikacie Komisji.

Chodzi dyrektywę z 2009 roku o chronionych odmianach materiału siewnego warzyw, czyli tradycyjnych odmianach nasion warzyw uprawianych w poszczególnych miejscach i regionach, i zagrożonych tzw. erozją genetyczną.

"Dyrektywa nakazuje ustanowienie bardziej uproszczonych wymogów dotyczących ich wprowadzania do obrotu, niż obowiązujące w przypadku materiału siewnego uprawianego na potrzeby intensywnej produkcji rolnej" - wyjaśnia KE. Uproszczenia umożliwiają bardziej elastyczne testowanie, kontrolę i rejestrację nasion tradycyjnych warzyw, które nie są przeznaczone do masowego handlu.

KE argumentuje, że bioróżnorodność oraz ochrona tradycyjnych odmian warzyw odgrywają istotną rolę w unijnym rolnictwie. Skłaniają też konsumentów do wyboru naturalnych produktów dobrej jakości.

Już w czerwcu ubiegłego roku KE zwróciła się do polskich władz z prośbą o poinformowanie o krajowych środkach wdrożenia dyrektywy. Przestrzegała, że może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeżeli Polska nie wdroży przepisów.



POWIĄZANE

Dzień dobry, Marek! Oto propozycja obszernego materiału redakcyjnego dla portalu...

Każdy model Fiat Grande Panda zawiera elementy wykonane z materiałów z recykling...

Ponad 80 proc. Polaków w wieku 18-25 lat korzysta z alkoholu. Wśród pijących jes...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę