Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Polska dwudziestą gospodarką świata!

5 stycznia 2016
Polska chce przyciągnąć do siebie chińskich inwestorów - pisze "China Daily" w relacji z pierwszego dnia oficjalnej wizyty prezydenta Polski w Chinach.
Autor artykułu zwraca uwagę, że podczas forum inwestycyjnego w Szanghaju podpisano szereg umów dwustronnych, między innymi dotyczących przemysłu maszynowego oraz innowacyjności. Rozpoczęcie oficjalnej wizyty w Szanghaju ma "ważne znaczenie symboliczne" - podkreślał polski prezydent, zwracając uwagę na to iż to właśnie finansowa stolica Chin była świadkiem sięgającej dziesięcioleci przyjaźni między obydwoma krajami.

W Szanghaju w 1951 roku założone zostało Polsko-Chińskie Towarzystwo Okrętowe "Chipolbrok", które było pierwszą w historii Chin spółką z kapitałem zagranicznym.
 
Na mocy zawartego podczas forum inwestycyjnego porozumienia chińska firma Sany Group, która jest wiodącym producentem maszyn, zbuduje w Polsce swoją fabrykę. Produkowany w niej sprzęt ma być dostarczany na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziennik "China Daily" zwraca uwagę, że Polska jest szóstą gospodarką Unii Europejskiej i 20 gospodarką świata. Autor artykułu konstatuje, że pomimo wysiłków Polski, chińskie inwestycje w naszym kraju stanowią promil inwestycji innych państw. W 2010 roku Chińczycy zainwestowali w Polsce zaledwie 250 mln dolarów.

Polskie firmy mają ogromne możliwości rozwoju na rynku chińskim - uważa Paweł Rabiej, wydawca magazynu "THINKTANK". O tym, jak skutecznie inwestować i prowadzić biznes w Państwie Środka, rozmawiali w Warszawie uczestnicy konferencji "Doing Business with China". Według eksperta, szans dla polskich firm na rynku chińskim jest dużo, między innymi w takich sektorach jak segment dóbr wysokich dla wyższej klasy, sprzedaż produktów i usług dla starzejącej się części społeczeństwa chińskiego oraz technologie komputerowe.

Zainteresowanie polskich przedsiębiorców inwestowaniem w Chinach jest ogromne - mówi Paweł Rabiej. W jego opinii, chiński rynek jest nie dla każdej firmy. Jest on otwarty zarówno na małe, jak i duże przedsiębiorstwa, ale wejście na ten rynek wymaga strategii, determinacji i odwagi.

Za fascynacją Państwem Środka oraz chińskim kapitałem i pieniędzmi inwestycyjnymi nie idzie jeszcze wiedza ze strony firm, jak należy inwestować na rynku chińskim - uważa Paweł Rabiej.

Według niego, inwestycje w Chinach mogą być lekarstwem na kryzys gospodarczy w Europie, która nie ma żadnej strategii rozwoju i powinna jak najszybciej ja wypracować.


Chiny doskonale wiedzą, jakie mają interesy w Europie i myślą strategicznie - podkreśla ekspert. Wsparcie dla polskich firm, które zechcą wejść na rynek chiński, deklaruje MSZ. Wzajemne obroty Polski i Chin wynoszą obecnie 18 miliardów dolarów, ale mogłyby być znacznie większe - uważa wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach.

W jej opinii polskie firmy i przedsiębiorcy częściej powinny sięgać po pomoc dyplomacji. Jeśli firma, która chce rozpocząć działalność na nowym rynku, jest wspierana przez dyplomatów, to automatycznie jest ona autoryzowana przez administrację rządową. Partner z którym polska firma chciałaby nawiązać współpracę szybciej i pewniej przechodzi do bezpośrednich rozmów - podkreśla Beata Stelmach.



POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę