OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Polska nie zaskarży redukcji dopłat bezpośrednich

5 stycznia 2016
W tym roku ok. 117 tys. polskich rolników otrzyma niższe dopłaty bezpośrednie z powodu konieczności redukcji krajowych płatności uzupełniających. Polska chciała zaskarżyć decyzję KE w tej sprawie, jednak w rezultacie odstąpiono od tego pomysłu.
Chodzi o decyzję Komisji Europejskiej, która nakazuje redukcję dopłat krajowych za 2012 r. o 101 mln euro. Wyższe dopłaty spowodowałyby bowiem, że poziom płatności w Polsce przekroczyłby poziom dopłat w innych krajach unijnej piętnastki.
Polski rząd, chcąc podnieść wysokość dopłat do ziemi dla rolników, co roku dopłacał z budżetu krajowego. Takie warunki zostały wynegocjowane przed wstąpieniem Polski do UE w 2004 r. Wtedy dopłaty dla rolników wynosiły 25 proc. poziomu unijnego. Dodatkowe 30 proc. dopłacał budżet krajowy.
W sprawie zredukowania dopłat w 2012 r. interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. W odpowiedzi na pismo KRIR, ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w resorcie został przygotowany dokument dot. wszczęcia procedury zaskarżenia tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Został on przekazany do ministerstwa spraw zagranicznych, który pełni wiodącą rolę w postępowaniach przed organami sądowymi Unii Europejskiej. Po przeprowadzeniu analizy szef resort spraw zagranicznych uznał jednak, że zaskarżenie decyzji nie jest zasadne, głównie z uwagi na duże ryzyko niekorzystnego rozstrzygnięcia Trybunału. "W związku z powyższym odstąpiono od zaskarżenia decyzji do ETS" - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa w piśmie do KRIR.
Zgodnie z decyzją KE, w przypadku gdy całkowita kwota płatności bezpośrednich (unijnych i krajowych), która ma zostać przyznana rolnikowi za dany rok, przekracza 5 tys. euro, kwota krajowych płatności uzupełniających zostaje pomniejszona o kwotę równą 10 proc. nadwyżki łącznej kwoty płatności (unijnych i krajowych) ponad 5 tys. euro.
W przypadku dopłat przekraczających 300 tys. euro, płatności zostaną dodatkowo zmniejszone o 4 proc. Redukcję stosuje się tylko do części całkowitej kwoty przekraczającej 300 tys. euro, składającej się z krajowych płatności uzupełniających. Według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczy to 240 gospodarstw.
W Polsce dopłaty bezpośrednie dostaje ok. 1 mln 350 tys. gospodarstw.



POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę