aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie zastąpią importowane?

30 listopada 2004

Poprawa jakości polskich produktów spożywczych powinna sprawić, że zastąpią one wiele importowanych - wynika z raportu PricewaterhouseCoopers (PwC) o sytuacji w handlu detalicznym w 14 krajach Azji oraz Europy Środkowej i Wschodniej.

PwC zaprezentowało raport na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Jak poinformowali przedstawiciele PwC, w Polsce metody produkcji napojów, słodyczy i używek w zasadzie nie odbiegają od standardów europejskich, podobnie jak te stosowane w przetwórstwie owoców i warzyw.

Sektor produkcji mięsa i drobiu, jak również sektor produkcji tłuszczów i olejów, znajdują się w połowie drogi do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na poziomie europejskim. Zakłady przetwórstwa mięsa zostały już w znacznej mierze dostosowane do wymagań unijnych, jednakże sektor ten jest bardzo rozdrobniony - ocenia raport.

Bardzo dobre perspektywy rozwoju ma w Polsce produkcja mleka. Ponad połowa zakładów spełnia już standardy unijne, a pozostała część jest w trakcie przystosowania się do nich. Średnie spożycie mleka i jego przetworów w Polsce wynosi 200 litrów na osobę, co znacznie odbiega od średniej w Unii wynoszącej 330 litrów na jednego mieszkańca. Nadal rośnie popyt na sprzęt i artykuły elektroniczne zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Do tej pory popyt ten zaspokajano głównie importem. Sprzedaż artykułów elektronicznych prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych latach. Polscy wytwórcy w coraz większym stopniu będą w stanie zaspokajać ten popyt, prognozuje raport.

Z badań wynika też, że w ostatnich latach W Polsce wzrosła sprzedaż piwa w wyniku zmian nawyków polskich konsumentów, którzy coraz częściej wybierają napoje z niższą zawartością alkoholu, zamiast tradycyjnych napojów wysokoprocentowych. Według raportu, w Polsce na 1000 osób przypada około 78 metrów kw. powierzchni centrów handlowych, podczas gdy średnia europejska wynosi prawie 170 m kw. Dzięki przystąpieniu Polski do UE powinien nastąpić dalszy wzrost w tym sektorze.

Nowoczesne kanały sprzedaży detalicznej (hipermarkety, supemarkety, dyskonty) mają stale rosnący udział w polskim rynku detalicznym. Obecnie 36-38 proc. przychodów na tym rynku należy właśnie do nich. Raport stwierdza przy tym, że obawy co do przyszłości małych sklepów okazały się płonne. Pod względem liczby, małe sklepy krajowe wciąż stanowią ponad połowę wszystkich sklepów w Polsce.

Według danych GUS, ponad 63 proc. polskich gospodarstw domowych najczęściej robi zakupy w małych sklepach lokalnych. Ponad 22 proc. gospodarstw robi raz lub dwa razy na miesiąc zakupy w supermarkecie, a 21 proc. - na miejscowym bazarze.

Małe sklepy starają się dotrzeć do innego typu klienta, poprzez zindywidualizowaną obsługę, bliskość, odpowiedni asortyment i szybkie dostosowanie się do potrzeb klienta, stwierdza raport. Raport zakłada też, że stopniowy spadek bezrobocia i niskie realne stopy procentowe będą prowadziły do wzrostu wydatków konsumpcyjnych w latach 2004-2005, jednakże czynnikiem hamującym będzie tempo wzrostu płac.

Polska jest liderem w Europie Środkowej pod względem zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wielkość kapitału zagranicznego zainwestowanego dotąd w Polsce przekracza 72,7 mld euro.

Pomimo, że wydajność produkcji Polaków wynosi 48 proc. średniej dla członków piętnastu krajów "starej" Unii, koszty ich pracy stanowią jedynie 20 proc. kosztów w tych państwach. To czyni z Polski atrakcyjny cel inwestycji w pracochłonne branże, przewiduje raport.


POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę