aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pracują i giną jak dorośli

11 września 2003

Przestarzałe maszyny rolnicze bez zabezpieczeń. Lekceważenie elementarnych zasad bezpieczeństwa pracy - to codzienność polskiej wsi. Dlatego w z roku na rok rośnie liczba wypadków w rolnictwie. W tym roku, w powiatach oleckim, ełckim, gołdapskim, piskim i giżyckim miało miejsce 510 takich zdarzeń, w tym 4 zakończyły się śmiercią. W gminie Biała Piska zginęło trzynastoletnie dziecko, które prowadziło ciągnik.

Województwo warmińsko-mazurskie jest na drugim miejscu w kraju pod względem wypadków w rolnictwie. Więcej jest ich tylko w podlaskim. W 2001 roku na Warmii i Mazurach odnotowano 2101 takich zdarzeń. W ubiegłym roku już 2271, zginęło 11 osób. Państwowa Inspekcja Pracy w Olsztynie nie dysponuje jeszcze danymi z bieżącego roku. Jednak jak wynika z informacji augustowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w powiatach ełckim, oleckim, gołdapskim, giżyckim i piskim do chwili obecnej było już 510 wypadków w rolnictwie, o kilkadziesiąt więcej niż w roku ubiegłym. Następstwem wielu z nich jest trwały uszczerbek na zdrowiu. 

Wieś coraz uboższa
Rośnie liczba wypadków śmiertelnych w rolnictwie i tych, którym ulegają dzieci. Przyczyn jest kilka. Zdarza się, że to maszyny stwarzają zagrożenie, bo brakuje osłon na elementach urządzeń – mówi Jacek Żerański, rzecznik prasowy PIP w Olsztynie. – Rolnicy nie mając pieniędzy na zakup nowych maszyn, a nawet na naprawę przez mechanika, sami je reperują. Wiele z nich jest w złym stanie. 

Wieś ubożeje – dodaje Ewa Pawłowska, główny specjalista d.s. prewencji i rehabilitacji KRUS w Augustowie. – Rolnicy oszczędzają na czym się tylko da. Dlatego sprzęt jest w takim stanie, a w rodzinie pracują wszyscy, również dzieci. Poza tym lekceważą zasady bezpieczeństwa pracy. 

Zarówno PIP, jak i KRUS organizują różnego rodzaju akcje prewencyjne i szkolenia. KRUS oferuje kursy BHP, jednak rolnicy niechętnie w nich uczestniczą. Natomiast inspekcja jeździ do wybranych gospodarstw, żeby rozmawiać z rolnikami o bezpieczeństwie. Zwracają uwagę na stan maszyn. Z dziećmi i młodzieżą z terenów wiejskich spotykają się na obozach letnich. Mają nadzieję, że te działania spowodują, że liczba wypadków w gospodarstwach zacznie spadać. 

Małolat za kółkiem 
Wiele wiejskich dzieci nie wyjeżdża na wakacje. Wolny od zajęć szkolnych czas spędzają pracując w gospodarstwach swoich rodziców. Wykonują nie tylko proste prace, ale też obsługują maszyny. Do czego rodzice nie powinni dopuścić. Coraz więcej dzieci ulega wypadkom podczas pracy. W województwie warmińsko-mazurskim w 2001 roku olsztyński PIP odnotował 53 wypadki, w których poszkodowanymi były dzieci do 15 lat. W minionym roku liczba ta urosła do 80 osób. Niektóre z nich kończą się śmiercią. Na terenie pięciu wspomnianych powiatów, w tym roku 12 osób do 15 lat miało wypadek podczas pracy. 

W sierpniu b.r., w gminie Biała Piska, zginął 13-letni chłopiec, który prowadził ciągnik. Wjechał do rowu, traktor przewrócił i przygniótł chłopca. Maszyna była niesprawna technicznie, co też mogło przyczynić się do wypadku. 
Dzieci pomagają rodzicom w pracy na roli. Tak jest chyba od zawsze. Czasami jednak dorośli wykazują dużą niefrasobliwość i bezmyślność – mówi podkomisarz Bernadetta Ćwiklińska-Rydel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. – Nieletni nie powinni prowadzić maszyn rolniczych. Jeśli policja zatrzyma na drodze niepełnoletniego za kółkiem, to odpowiadają za to rodzice. Kierujemy wtedy wniosek do sądu rodzinnego i pociągamy ich do odpowiedzialności.


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę