aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Premier upomniał Kalinowskiego i Piechotę

18 września 2002

Upomnienie ma związek z komentarzami obu ministrów dotyczącymi uzgodnień polsko-węgierskich w sprawach wymiany towarowej.

Minister gospodarki Jacek Piechota został upomniany za to, że w czasie przygotowywania stanowiska Polski nie dostatecznie współpracował z ministerstwem rolnictwa. Jarosław Kalinowski został z kolei upomniany za publiczną krytykę uzgodnień przed wyjaśnieniem wątpliwości przez rząd.

Zdecydowanie naganny, w opinii premiera, jest fakt, że odpowiedzialny za przeprowadzenie konsultacji na Węgrzech wiceminister gospodarki Marek Wejtko pominął w składzie osób, prowadzących rozmowy, przedstawiciela ministerstwa rolnictwa. W przyszłości podobne przypadki mają być podstawą do dymisji.

Jak powiedział rzecznik rządu Michał Tober, dokument podpisany w ostatni piątek przez polskiego wiceministra gospodarki Marka Wejtko i węgierskiego wiceministra spraw zagranicznych, jest protokółem, który nie ma mocy prawnej. Ten dokument do niczego nie zobowiązuje strony polskiej w sensie prawnym – podkreślił rzecznik i dodał, że rząd musi podjąć dalsze decyzje, aby zawarte w tej notatce treści nabrały mocy prawnej.

Jak powiedział Tober, podczas posiedzenia rządu premier Miller polecił też udostępnić opini publicznej pełną treść ustaleń. Według szefa Rady Ministrów – Nie ma w nich zobowiązań do likwidacji ceł, stanowiących środek ochronny polskiego rynku rolnego. Są natomiast ważne zapowiedzi dotyczące zakończenia przez stronę węgierską subsydiowania eksportu pszenicy, a także otwierające ponownie rynek węgierski dla pochodzących z Polski słodyczy, suszonych warzyw i ryb o wartości 13 mln USD.

Z ustaleń tych wynika, że Polska zniesie najpóźniej do 15 października br. środki ochronne w postaci ilościowych ograniczeń importu na węgierskie przetwory pomidorowe, mięso wieprzowe i mięso drobiowe. Stosowana będzie natomiast tzw. opłata celna. Oznacza to, że polski importer węgierskiej pszenicy będzie musiał wnieść do urzędu celnego opłatę, jeżeli cena, po której kupuje węgierską pszenicę będzie niższa od ceny ustalonej w krajowym rozporządzeniu. Węgrzy zdecydowali też, że po wejściu ustaleń w życie nie będą subsydiować pszenicy eksportowanej do Polski. Po zaprzestaniu subsydiowania Polska ma znieść plafony. Węgrzy mają też znieść działania restrykcyjne na polskie wyroby cukiernicze oraz suszone warzywa i owoce.

Ustalenia z Węgrami dotyczą także zwiększenia eksportu polskich przetworów rybnych. Od 1 stycznia przyszłego roku ma być zwiększony kontyngent z 5,5 mln USD do 7 mln USD. W zamian za to Polska ma rozpatrzyć możliwość zwiększenia importu win.

Sprawą uzgodnień dotyczących handlu polsko-węgierskiego rząd zajmował się we wtorek na wniosek wicepremiera Kalinowskiego. Kalinowski zarzucił w sobotę, że bez jego wiedzy w Budapeszcie wiceminister gospodarki Marek Wejtko parafował porozumienie między Polską a Węgrami, dotyczące wzajemnych relacji handlowych.


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę