aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przed Bushem z Kołodką

16 lipca 2002

Przed wyjazdem do USA prezydent Aleksander Kwaśniewski rozmawiał z wicepremierem Grzegorzem Kołodką.

Wczoraj wieczorem służby prasowe prezydenta poinformowały, że Aleksander Kwaśniewski rozmawiał z wicepremierem i ministrem finansów Grzegorzem Kołodką. W wydanym komunikacie stwierdzono: – Rozmawiano o polityce gospodarczej rządu, szczególną uwagę poświęcając problemom bezrobocia. W związku z rozpoczynającą się we wtorek wizytą Prezydenta RP w USA omówiono perspektywy polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej i handlowej.

Korespondent "Gazety Wyborczej" pisze z Waszyngtonu, że wizyta Kwaśniewskiego u prezydenta Busha to dla niego samego i dla Polski wielki sukces. – W świecie międzynarodowej dyplomacji państwowa wizyta w USA uważana jest bowiem za jedną z najważniejszych zdobyczy - każdy prezydent USA przyjmuje w ten sposób najwyżej trzech - czterech polityków w całej kadencji.

Uważa się, że najważniejszym zadaniem polskiego prezydenta podczas wizyty w USA jest nie tylko utrzymanie dotychczasowej pozycji Polski w NATO, ale dołączenie do grona najważniejszych (z Włochami, Turcją i Hiszpanią), zaraz za tzw. wielką czwórką (USA, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami). Te starania Kwaśniewskiego z pewnością wesprze propozycja powołania nieformalnej koalicji nowych członków i kandydatów Sojuszu, którą przedstawi prezydentowi USA.

Marek Siwiec, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówi, że tym razem Polska nie będzie podsumowywać dotychczasowych stosunków polsko-amerykańskich, lecz chce zarysować obraz naszego dojrzałego partnerstwa w perspektywie 10 -15 lat, zarówno gospodarczego, jak i politycznego.

Wizyta Kwaśniewskiego ma także inne cele: – Chcemy też odpowiedzieć, jak Polska może skutecznie wspierać walkę z terroryzmem. Chcemy promować ideę jednoczącej się Europy w Ameryce. Będzie to działanie wychodzące naprzeciw krytyce, z którą Ameryka spotyka się w Europie, i krytyce, jaką Ameryka wobec Europy wyraża. Naszym zdaniem Unia Europejska mająca swoją silną politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa oraz zreformowane NATO mogą być instytucjami na miarę XXI wieku.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę